SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Prandelli baştan hataydı”

Calcio News internet sitesinden Michele Ruotolo, Cesare Prandelli'nin Galatasaray'daki macerasının sonuna geldiğini belirterek, Türkiye'de yaşanan gelişmelere Çizme'de hangi gözle bakıldığına dair çarpıcı tespitler yaptı.
"Bence Cesare Prandelli'nin Galatasaray'ın başına geçme kararı daha baştan hataydı. Milli Takımı bırakalı henüz kısa bir süre olmuştu. Bunu bir benzetmeyle anlatmak gerekirse; en büyük aşkınızı bir diğer kız için bırakmışsınız ancak aklınızdaki o en büyük aşkınızı hiç unutmuyorsunuz."
"Sanırım Prandelli için, İtalya'yı bırakıp Dünya Kupası'nı unutmak için tek yol Galatasaray'dı. İlerlemeyi denedi, ancak Brezilya'da olanlarla ilgili hayal kırıklığı hâlâ çok tazeydi. İtalya'da bizim bir deyişimiz vardır: 'Chiodo scaccia chiodo' (çivi çiviyi söker). Ancak hala öncekine aşıksan yeni bir kadına aşık olamazsın. Bu deyiş futbola da aynen uygun düşer."
"İtalyan basını, tuhaf bir şekilde, son aylarda Prandelli hakkında pek fazla haber yapmadı. Sanırım İtalyan taraftarlar artık onun isminin duymak istemiyorlar (yara hala taze olduğu için olsa gerek). Dürüstçe söylemek gerekirse, saydığım nedenlerden ötürü, Prandelli'nin İstanbul'daki görev için doğru isim olmadığını düşünmek kolaydı. Artık kendisi İtalyan medyası için herhangi bir teknik adamdan farksızdır. Gazeteler ona özel bir önem vermiyorlar."
"Bence futboldan biraz olsun anlayan ve Prandelli'nin geçmişini bilen her gazeteci, Galatasaray'ın başında aldığı sonuçlara hiç şaşırmamıştır. Bu başarısızlığın sebepleri açıktır: Büyük bir kulübe hazır değil. Çünkü büyük bir teknik adam değil. Bu kadar basit."
"Türkiye ve İtalya arasındaki tek büyük benzerliğin taraftarların kurduğu baskı olduğunu düşünüyorum. Prandelli kazanmaya mecburdu, bunu biliyordu. Ancak aynı zamanda bu baskıyı kaldıramayacaktı. Çünkü bir kazanma mentalitesi yok. Bir de galiba büyük karakterli oyuncularla karşı karşıya gelmekle boğuştu. İletişim kurma tarzında herhangi bir empatiye yer olmadı."
"Galatasaray'ın son iki çalıştırıcısı Roberto Mancini ve Cesare Prandelli bence birbirlerinden oldukça farklı. Mancini İtalya'da bir çok kupa kazandı ve sadece İtalya'da da değil. Prandelli ise hiçbir zaman hiçbir şey kazanmadı. Ulusal düzeyde bir kupa bile. UEFA Kupası'nı en son kazanan İtalyan teknik adam olan Alberto Malesani gibi hocalar var. Çalıştıracak küçük bir takım bulmakta bile zorlandılar."
"Şimdi Prandelli'ye baktığınızda, İtalya'da büyük bir ekibin kendisini teknik direktör olarak isteyeceğini düşünmüyorum. Bir ihtimal belki Palermo, Sassuolo, Genoa, Sampdoria gibi ekipler olabilir. Galatasaray'dan ayrıldığında, bana kalırsa kariyerine İtalya dışında devam eder. Prandelli'nin kariyerini düze çıkarmak için Galatasaray'da tek atımlık barutu vardı ancak bunu harcadı." (Milliyet)