SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bakü 2015 Avrupa Oyunları’nın resmi maskotları, “Ceylan” ve “Nar” oldu.

Bakü 2015 Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada, Ceylan ve Nar’ın, Azerbaycan’ın doğasından ve mirasından ilham alınarak belirlendiği, ülkenin “gururlu tarihi” ve “umut dolu geleceği”ni yansıttığı belirtildi.

Ceylan ve Nar ikilisinin Bakü 2015’in tanıtımında markalaşmanın yüzü olacağı ve tüm dünyada ilk Avrupa Oyunları’nı temsil edeceği kaydedildi.

Ceylan kelimesinin Azerbaycan Türkçesinde ülkedeki doğal güzelliklerin, lütuf ve saflığın sembolü anlamına geldiği ve Azerbaycan’ın koruma altında olan nadir hayvan türlerinden biri olduğu ifade edildi.

Narın ise güneşi seven ve neşeli anlamına gelen ve Bakü’ye yakın Göyçay şehrinde yetiştirilen bir meyve türü olduğu, Azerbaycan folklorunda ise birliği sembolize ettiği belirtildi.

Ceylan’ın oyunlar ve Azerbaycan’ın zengin mirası için çok şık kültürel bir elçi olacağı, Nar’ın ise oyunların enerjisini, coşkusunu ve neşesini yansıtacağı, müsabakalara katılıp, spor dallarını anlatacağı bildirildi.

Henüz çizimi hazır olan maskotların, ilerleyen günlerde animasyona ve üç boyutlu hale dönüştürüleceği, Avrupa Oyunları’nın tanıtımında başrol oynayacağı kaydedildi.

2015 AVRUPA OYUNLARI

İlki Bakü’de gerçekleştirilecek Avrupa Oyunları’nda 49 ülkeden 6 bini aşkın sporcu, 20 branşta mücadele edecek.

Avrupa Olimpiyat Komitesi tarafından dört yılda bir düzenlenmesi planlanan organizasyonda sporcular, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları öncesinde kendilerini sınama şansı bulacak.

Toplam 18 tesisin evsahipliğinde düzenlenecek oyunların açılış töreni, inşaatı devam eden 65 bin kişi kapasiteli Bakü Olimpiyat Stadı’nda gerçekleştirilecek.