SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“22 yılda 22 tır dolusu küfredildi ama…”

FIFA Kokartlı eski hakemlerden gazetemiz yazarı Selçuk Dereli, MHK'nin yeni FIFA listesinden, Volkan Demirel'in sahayı terk etmesine kadar bir çok önemli konuda DHA'ya önemli açıklamalar yaptı.

Güncellenme: 16:50, 22/11/2014
“22 yılda 22 tır dolusu küfredildi ama…”

MHK tarafından açıklanan 7 kişilik 2015 yılı FIFA hakem listesini değerlendiren Dereli, listede yer alan Tolga Özkalfa’nın “yanlış karar” olduğunu belirterek, “YoYo testi yaptıklarını ve Tolga’nın bunu başardığını söylüyorlar ama Tolga’nın koşusunun nasıl olduğuna iyi bakmak lazım. Tolga, FIFA’nın yapacağı testte başarılı olabilecek mi? Eğer başarılı olamazsa yazık, 7 kişinin olduğu kontenjanda 1 kişilik kontenjan hiç olacak. Sanki başka isim yok muydu ?” diyerek bu kararı eleştirdi’.

“TOLGA ÖZKALFA KOŞAMAZSA O ZAMAN BAZI ŞEYLERİ AÇIKLARIM”

UEFA Hakem Komitesi Üyesi ve MHK Danışmanı Jaap Uilenberg, MHK’nın ve hakemlerin zorda kaldığı durumlarda zaman zaman açıklamalar yaptığını söyleyen Dereli, “Tolga Özkalfa konusunda ‘Başkasını bulamadık’ diyor. Nasıl bulamadın, İlker Coşkun var, ODTÜ Beden Eğitimi mezunu, ileri derece İngilizcesi var, Tolga’dan 3 yaş daha genç, kondisyon problemi yok, YoYo testinde çok başarılı sonuçlar almış. Niye onu yapmadınız Sayın Zekeriya Alp, Sayın Uilenberg önce bunu açıklayın. Kamuoyunu yanıltıyorsunuz. Başkasını kandırırsınız ama beni kandıramazsınız. Eğer Tolga Özkalfa FIFA koşusunda koşamazsa o zaman bazı şeyleri açıklayacağım” ifadelerini kullandı.

“VOLKAN’A YAPILANLAR GÖKHAN GÖNÜL’E NEDEN YAPILMIYOR”

Türkiye-Kazakistan maçı öncesi yaşananlarla ilgili de konuşan Dereli, “Volkan’a taraftarın söylediği kötü sözler, yapılan hareketler yanlıştı ama Volkan’ın yaptığı daha da yanlıştı” dedi.

“Volkan’ın maçlarda hep öne çıkma gibi bir duygusu var” diye konuşan Dereli, “Bunlar neden Volkan’a yapılıyor da Gökhan Gönül’e yapılmıyor. Onu sorgulamak lazım. Volkan’ın da bunu sorgulaması, ‘Neden Fenerbahçeli başka bir oyuncuya yapılmıyor da bana yapılıyor’ diye sorması lazım. Volkan’ın hataları var. Volkan, ‘Tribünlere kötü söz söylemeyin’ diyorsa kendisi de aynısını yapmak zorunda” değerlendirmesinde bulundu.

TFF ve A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim’in süreci yönetemediğini ifade eden Dereli, “Fatih Hoca, Volkan’ı korumak adına bir açıklama yaptı ama keşke öyle değil de Fatih Hoca’dan beklediğimiz gibi ‘Bu sahada bizi yalnız bırakan kişi bir daha milli takıma dönemez’ deseydi. Denmesi gereken buydu. Merak ediyorum eğer bundan sonraki süreçte Volkan’a bir ceza verilmezse bu yükün altında federasyon da ezilir, Fatih Hoca da ezilir” dedi.

“VOLKAN DEMİREL MİLLİ MAÇA ÇIKARSA?”

Kaleci Volkan Demirel’in bundan sonraki süreçte Milli Takım’da sahaya çıkması halinde yaşanılacak duruma ilişkin öngörüde bulunan Dereli, “Hakemin düşeceği durum ayrı Fatih Hoca’nın düşeceği durum ayrı. Otoritesini kaybetmiş bir teknik adam olarak Milli Takım’ı sevk ve idare etmeye çalışacak. İşi çok zor olur. Fatih Terim’i unutulmaz, efsane bir teknik adam yapan özelliği, otoritesi ve oyuncularla kurmuş olduğu doğru diyalog. Onu kaybederse Fatih Terim, birçok kişinin gözünde yıpranır. Bence Fatih Terim buna meydan vermeyecektir” şeklinde konuştu.

“22 YIL HAKEMLİK YAPTIM, 22 TIR DOLUSU KÜFREDİLDİ AMA! HİÇ BİR MAÇI TERKETMEDİM”

Hiçbir futbolcunun milli takımın üzerinde olmadığını belirten Dereli, “22 yıl hakemlik yaptım, 22 tır küfür edildi. Hakem arkadaşların hepsine ediliyor, bir tane hakem -Serdar Çakman örneği vardır yıllar önce, o yapmıştı- dışında hakem arkadaşlardan çoğunluğu çıktılar, maçları yönettiler. Keşke tribünlerde küfürler edilmese ama bunun cezasını verecek kişi Volkan değil Futbol Federasyonu bunun önlemini almalı. Volkan çağırıp emniyet amirini o kişileri göstermeliydi ve emniyet görevlileri tribünden o kişileri alıp gereken işlemi yapmalıydı. Yöntem bu olmalıydı” ifadelerini kullandı.

TFF’nin hakemlere verdiği yetkileri aldığı “Tam bir talihsizlik” olarak değerlendiren Dereli, “Yani siz bütün sorumluluğu ve yetkiyi hakeme veriyorsunuz. Bombayı hakemin kucağına bıraktılar” dedi.

“YILDIRIM DEMİRÖREN OĞUZ SARVAN’A HAKARET ETTİ”

TFF Başkanı Yıldırım Demirören’in, geçmişte eski MHK Başkanı Oğuz Sarvan’a tribünde hakaret ettiğini dile getiren Dereli, “Geçmiş dönemde yaşananlar ortada. Keşke yöneticiler öyle davranmasa ama bu maalesef ülkemizde oluyor. Sahada küfreden oyuncu kırmızı kart görecek, maç devam edecek, tatil edilmeyecek ama yönetici tribünde kötü söz söylediğinde maç tatil edilecek, böyle bir yetki olamaz. Bazı hakemler o kötü söylemden dolayı maçı tatil edecek, bazıları etmeyecek. Pirincin taşını nasıl ayıklayacaksınız?” diye sordu.

Dereli ayrıca yayıncı kuruluşun koridorlarda çektiği görüntüleri kamuoyuyla paylaşmamasını sert bir dille eleştirdi. Çekilen görüntülerde yöneticilerin tavrının paylaşılması durumunda kamuoyunun tepkisinden çekindiklerini dile getirdi.

“30 YILDIR FUTBOLUN İÇERİSİNDEYİM, BÖYLE KÖTÜ YÖNETİM GÖRMEDİM”

Beşiktaşlı oyuncu Cenk Tosun’un hakemlere yönelik “Üstümüze oynanıyor gibi bir his oluyor” açıklamasını da değerlendiren Dereli, TFF’ye bu oyuncuya ceza vermemesini eleştirdi.

Dereli, “Federasyon sorumluluğu hakemlere vermek adına ‘Sorumluluğun hepsini hakemleri yıkıp, işin içinden sıyrılayım’ diyor ama sıyrılamazlar. Türk futbolu çok kötü günler geçiriyor. 30 yıldır futbolun içindeyim, böyle kötü bir dönem görmedim” dedi.

MHK Başkanı Zekeriya Alp’in hakemlere bazı maçlardan sonra pozisyonlarla ilgili açıklama hakkı verileceğine yönelik açıklamalarına ise Dereli “Böyle bir uygulama olur mu? Düşünebiliyor musunuz, hakem iki penaltıyı yanlış vermiş, maçın sonucuna tesir etmiş. Sen bu hakemi bir de ekran karşısına mı çıkaracaksın daha mı rencide edeceksin, yıpratacaksın. Ne diyecek o hakem?” sorusunu yöneltti.

Zekeriya Alp’e öneride bulunan Dereli, “Hakemleri değil bir eğitim komisyonu ve bu işin uzmanı olan ve hakemleri eğitenler çıksınlar, konuşsunlar. Desinler ki ‘Bu pozisyonlar ilgili bizim kararımız penaltı olmalıdır ya da bu kırmızı kart olmalıydı’ demeliler. Doğrusunu, hakemlere neyi öğrettiklerini söylemeleri gereken bu. Sen hakemlere nasıl eğitim verdin, bunu kamuoyuyla paylaş. Bunu objektif bir şekilde yapacak bir komisyon oluşturulmalı” ifadelerini kullandı.