SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Serbest dalışta dünya rekortmeni Şahika Ercümen, Türkiye’nin en yüksek göllerinden 2 bin 241 rakımlı Balık Gölü’ne keşif dalışı gerçekleştirdi.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 7 dereceyi gösterdiği Balık Gölü’nde, ekibiyle keşif dalışı gerçekleştiren Ercümen, aralık ayında buzaltı dalışı yapacak. Ercümen yaptığı açıklamada, Ağrı Valiliği ve Taşlıçay Kaymakamlığı’nın davetiyle kente geldiklerini belirterek, Balık Gölü’nün birçok aktivite yapılabilecek bir yer olduğunu söyledi. Burayı keşfetmeye geldiklerini anlatan Ercümen, belli aralıklarla buraya dalış yapmaya geleceklerini, ilk kez Balık Gölü’ne daldıklarını vurguladı.

Belli dönemlerde gelerek, buradaki farklı projeleri hayata geçirmeye çalışacaklarını belirten Ercümen, şunları kaydetti:

“2015 yılında rekor denemelerimiz olacak. Burada da belki bir rekor denemesi olabilir. Bunun için birkaç kez daha gelip buradaki su güvenliği şartlarını alarak değerlendirmemiz lazım. Çünkü şu anda biz 2 bin 200 metre yüksek irtifadayız. Bu da tek nefesle dalış yaptığımız için işi çok zorlaştırıyor. Dolayısıyla hem bu ortama adaptasyon hem de gölün buna ne kadar elverişli olduğunu belli dalışlarla gelip, kontrol edip ondan sonra hep birlikte karar vereceğiz.”

Sualtı görüntü yönetmeni ve fotoğrafçısı Tahsin Ceylan da Ercümen’in burada bir rekor kırmasının Balık Gölü’ne yakışacağını dile getirdi. Buzaltı dalışı için gereken şartların sağlanması durumunda rekor kırılabileceğinin altını çizen Ceylan, şunları kaydetti: “Burayla ilgili birtakım projeler düşünüyoruz. Bugün burada bir keşif dalışı yaptık. Suyun durumunu, düşündüğümüz projelere uygunluğunu inceledik. Aralık ayında tekrar geleceğiz. Bu göl buz tutuyor, buzu kırıp altına dalarak yine inceleme yapacağız. Düşündüğümüz projelere uygun bir ortam bulursak o zaman farklı birtakım çalışmalarımız olacaktır.”