SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

B.Juniors-R.Plate maçında inanılmaz olay

Arjantin’de Superclasico heyecanı bir kez daha gündemi kilitledi. Ne hükümetin dolar operasyonu, ne taşımacılık sendikasının grev tehdidi, ne de muhalefet birliği UNEN’in dağılması Arjantinlilerin umurundaydı. Güney America Kupası (Copa Sudamericana) yarı finalindeki Boca Juniors-River Plate karşılaşması son bir haftadır her şeyin önüne geçti.
Yarı finalde iki ezeli rakibin eşleşmesinden sonra Boca ve River taraftarları sosyal medyada ve Buenos Aires sokaklarında alışıldık Superclasico hazırlıklarına başladılar. Birbirlerine her fırsatta sataşan taraftarlar, şehri afişlerle donatırken, sosyal medyadan birbirlerine onbinlerce mesaj attılar.
İki hafta önce bir San Telmo taraftarının öldürülmesini dikkate alan Arjantin polisi, bu seferki SuperClasico'da güvenlik önlemlerini daha da sıkılaştırdı. La Boca semtini günler öncesinden ablukaya alan polis, maç günü La Bombonera (şeker kutusu) Stadı’nın etrafında 10 kilometrelik güvenlik ağı ördü.
Arjantin Futbol Federasyonu'un geçen yıl uygulamaya koyduğu 'yasak' nedeniyle deplasman takımı River Plate'in taraftarları bu dev maçı stattan izleyemedi. La Bombonera'nın tribünlerini on binlerce Boca taraftarı doldurdu.
Copa Sudamericana yarı final maçı Boca Juniors seyircisinin muhteşem havai fişek gösterisiyle başladı. Boca’nın 12 numaralı oyuncusu kabul edilen tribün grubu "La 12" maç boyunca hiç susmadı ancak aynı coşkuyu sahada görmek pek mümkün olmadı.
Devlet televizyonunun özel bir anlaşmayla naklen yayınladığı ve rating rekorlarını altüst eden maçta muhteşem bir futbol şöleni izleyeceğini düşünen milyonlarca Arjantinlinin payına tekvando karşılaşmalarına benzeyen tekmelerin havada ucuştuğu bir maç düştü.
Özellikle ilk yarının bitmesine 4 dakika kala River Plate oyuncusu Vangioni’nin Boca'dan Martinez’e attığı tekmeyle yükselen tansiyon maç boyunca hiç inmedi. Karşılaşmanın hakemi Silvo Trucco’nun, kırmızı kart beklenirken sarı kart çıkarmasına Bocalılar büyük tepki gösterdi.
Boca Juniors Teknik Direktörü Arruabarrena, "Trucco kırmızı kartı evde mi bırakmış" sözleriyle hakemi protesto etti.
Gergin geçen maçta River Plate'ten Mercado, Maidana, Funes Mori, Vangioni, Sanchez, Ponzio ve Teo Gutierrez sarı kart gördü. 0-0 berabere biten karşılaşmanın rövanşı River Plate'in sahasında oynanacak. Rövanşta da aynı sonuç alınırsa finale çıkan ekip penaltılarla belirlenecek.
Maçın en ilginç anlarından birisi de River Plate Teknik Direktörü Marcelo Gallardo’nun La Bombonera’daki ilk maçına burnunu tıkayarak çıkmasıydı. River Plate taraftarları, Boca Juniors taraftarlarını La Boca limanının hemen yanındaki dünyanın en kirli ve pis kokulu nehirlerinden biri olan Rio de Chuelo nehrinden dolayı "bosteros" yani "ağzı pis kokulu" diye çağırıyor.
Daha önce de Boca Juniors'un teknik direktörleri Labruna, Ramon Diaz ve Cavenaghi "La Bombonera"ya burunlarını tıkayarak çıkmışlardı.