SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), son dönemde yaşananlar üzerine hakemlere destek verip, yetkilerinin artırıldığını açıkladı.

TFF’den yapılan açıklamada, tüm profesyonel liglerde hakemlere yönelik hakaret, tehdit, fiziki ve sözlü taciz, darp ve benzeri kabul edilemez eylemlerin her hafta artarak devam ettiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Kurullarımızın aldığı yaptırım kararları incelendiğinde, hakemlerimize yönelik bu tür eylemlerin neredeyse tüm statlarımızda ve tüm liglerimizde yaşandığı net bir biçimde görülmektedir. Ne yazık ki bu tür olayları gerçekleştirenlere verdiğimiz cezalar, hakemlere yönelik şiddet eylemlerinin önünü kesmeye yetmemektedir. Bu durum TFF yönetimi olarak bizleri yeni önlemler almaya yöneltmiştir.”

Açıklamada, hakemlere verilen yetkiler ve uygulanması düşünülen cezalar şöyle sıralandı:

“Futbol Disiplin Talimatı ve Futbol Müsabaka Talimatı’nda yapılan değişikliklerle bu haftadan itibaren, müsabaka boyunca yeşil zemin içinde veya dışında, hakem soyunma odası koridorunda, hakem odası önü ve içerisinde hakemlere yönelik her türlü sözlü veya fiili eylemlerde bulunulması halinde müsabaka hakemine karşılaşmayı tatil etme yetkisi de dahil olmak üzere geniş yetkiler verilmiştir.

Hakem soyunma odası veya koridorlarında benzer eylemleri maç sonrası da dahil olmak üzere yapan kulüp yöneticilerine Futbol Disiplin Talimatı uyarınca en az 1 yıl men cezası verilmesi karara bağlanmıştır. Yönetimimiz ayrıca kulüp yöneticilerinin ihlallerine yönelik diğer tüm cezalarda da artırıma gitme zorunluluğu hissetmiştir.”

Liglerde bu hafta yapılacak maçların ardından hayata geçirilecek uygulamayla TFF Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp’in her hafta salı günleri medya mensuplarıyla bir araya gelerek haftanın hakemlerini değerlendireceği kaydedilen açıklamanın son bölümünde şöyle denildi:

“Bu toplantılara gerekli görüldüğü takdirde sona eren haftanın hakemlerinden bazıları da davet edilebilecek ve hakemlerimiz verdikleri kararları değerlendirerek, soruları yanıtlayabilecekler. Türkiye Futbol Federasyonu olarak bu uygulama sayesinde hakemlerimiz ile futbolseverleri yakınlaştırmayı ve şeffaf yönetim anlayışımız doğrultusunda tüm değerlendirmeleri kamuoyu ile açık bir şekilde paylaşmayı hedeflediğimizi vurgulamak isteriz.”

Yayınlanma Tarihi:14:56,