SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Trabzonspor’un yeni teknik direktörü Ersun Yanal, göreve gelmesinin ardından ilk kez basın mensuplarının karşısına geçti. Kendisine sorulan Fenerbehçe sorularını da yanıtlayan Yanal, Galatasaray maçı ile ilgili de oldukça iddialı konuştu.

İşte Ersun Yanal’ın o açıklamaları…

“MUTLULUK DUYUYORUM”

Hep beraber bu yolculuğa başlıyoruz. Bugün İstanbul yolculuğu. Sonra da ligin sonuna kadar olacak bir yolculuk. Öncelikle başkanımıza ve yönetimimize teşekkür ediyorum. Tekrar burada olmaktan mutluluk duyuyorum.

FENERBAHÇE SORUSUNA CEVAP

‘Fenerbahçe taraftarı ‘Yanal’ diye bağırıyor, Fenerbahçe taraftarı, Trabzonspor maçında yine bağırırsa ne olacak?’ sorusuna cevap veren Ersun Yanal şunları söyledi:

Süreci hepiniz biliyorsunuz. Ben çalıştığım kulüplerde sorun değil çözümün bir parçası içinde olmaya çalıştım. Burada da aynı şekilde olacak. Hiçbir başkan, yönetici ile bu konuda sorun yaşamadığımı düşünmüyorum. Bir kişi hariç, bunu siz biliyorsunuz, süreci siz yaşadınız. Açıklamalarımı yaptım ve onun dışında konuşmak istemedim, konuşmanın da anlamı yok.

“TRABZONSPOR FARK YARATACAKTIR”

Beni iyi tanıyorsunuz. Bugün futbol olarak yapabileceklerimi ve nasıl bir oyun tarzı belirlediğimizi de biliyorsunuz. Trabzonspor takımı oynayacağı futbolla fark yaratacaktır. Ligin içinde bir renk olacaktır. Sonucu almak için 90 dakika mücadel eden, keyif veren, tempolu oynayan, maç kazanma arzusunu hissettiren bir takım olacak. Bunun için de çalışmalara başladık.

BASIN TOPLANTISI NEDEN ERTELENDİ?

Bir imza töreni düzenledik. O gün rahatsızdım, biraz ateşim vardı. Ancak o gün burada size o fotoğrafı verdik. O gün bir basın toplantısı beklediniz ancak biz o gün sadece fotoğraf için bir araya geldik. Ancak bir şeyler söylendi. Benden birşey duymadan bir yorumda bulunmanızı istemiyorum.Biz Trabzonspor taraftarına izleteceğimiz takımla ilgili yaptığımız çalışmaları sizlere de aktaracağız. Bizler hep beraber yürüyeceğiz. Başarı birlikte yürüyüşle gerçekleşiyor. Başarı tek başınıza gelmiyor. Bugünden itibaren de yönetim, taraftarımız, oyuncularımız, biz, siz bu yürüyüşte birlikte olacağız.

“GENÇ VE YETENEKLİ BİR TAKIMLA…”

Elimizdeki kadro genç bir kadro. Milli takımlarımızda oynamış oyuncularımız var. Yaklaşık 9 tanesiyle çalışmadım. Diğer oyuncularımızla burada çalıştık. Tanıdığımız oyuncular var. Genç ve yetenekli bir takımla çalışacağız. Ben bu konuda birkaç hafta içerisinde ihtiyaçlarımızı belirleyecek paylaşımları sizinle daha rahat yapabileceğimz. En azından mücadeleyi üst düzey tutacak bir takım olacağımızı düşünüyorum. Bu en kısa sürede olacaktır. 14 puanlık bir kaybımız var, bunu telafi etmek için hep birlikte ilerleyeceğiz.

Türkiye’deki yapıyı çok iyi biliyorum. Bu konuda istikrarlı bir katkının olması gerekiyor. Trabzonspor camiasını da iyi tanıdığımız düşünüyorum. Hep beraber bunu yaparsak başarılı olacağımızı düşünüyrum.

ERSUN YANAL ONLARI AFFETMEYECEK

Mustafa Yumlu, Zeki Yavru’nun kadro dışı kalması idari bir karar. Buna saygı duyuyorum. Takım yapısını az çok bilen biri olarak şu an affetmeyi düşünmediğimi söyleyebilirim. Çalışmalara hemen başlamak gerektiğini düşünüyorum. Biraz zamana ihtiyacımız var. Bu zaman dilimi içinde ona göre çalışmalarımızı yapıp, ihtiyaçlar listesini oluştururuz. Ancak şuan bir af söz konusu değil

“HER YERİ TRABZONSPOR YAPMAK İSTİYORUZ”

Galatasaray maçıyla başlayacağız. Kazanmak istiyoruz. Biz her yeri Trabzonspor yapmak istiyoruz. Kısa bir süre var ancak böyle maçların motivasyonu da çok iyidir. Bu nedenle oyuncuların da saha içerisinde bunu göstereceğini düşünüyorum.

“İNANILMAZ BÜYÜK BİR KAYNAĞA SAHİBİZ”

Futbolda öncelikle Trabzon ruhunun eksik olmaması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu ruh çok önemli bir kavramdır. Futbolla yaşanan bir kentin kokusunu çok net bir şekilde hissedersiniz. Bu nedenle Trabzonsporluluk ruhu önemli bir kavramdır. Bir taraftan baktığımızda da alt yapı sorunu vardır. İnanılmaz büyük kaynağa sahibiz. Bu kaynağın ne kadar doğru kullanıldığıyla ilgili sistemsel bir sorundan bahsetmeliyiz. Ülke futbolunun bir kaos içinde olduğunu söylemek çok doğru ancak ülkenin bence sistemle ilgili çözmesi gereken bir sorunu olduğunu düşünüyorum.

Trabzonspor’da bir dönem bu ruhu oluşturmuş bir alt yapı söz konusu. En azından tesis açısından… Bu nedenle sistemi tartışmak gerek. Oldukça uzun bir konu ve sorun.

“ŞAMPİYON OLABİLECEK BİR TAKIM BIRAKTIM”

Fenerbahçe’de de aynı söylemlerle başladım. Bu süreç içinde saha içinde kalacağımızı söyledim ve mümkün olduğunca saha içinde kalıp, saha içini konuşmaya, saha içinde çalışmaya gayret ettim. Oyuncularımı da buna odaklandırmaya çalıştım. Bu süreç içinde ben olayın hiçbir yerinde yer almadım. Ancak bildiğim birşey var ki o dönem Trabzonspor’a geldiğimde sorulmayan soruların şu an sorulması oldu… Benim bildiğim birşey var, ben şampiyon olabilecek bir takım bıraktım.

Yayınlanma Tarihi:11:33,