SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Bu riski ortadan kaldırmak için…”

Galatasaray Yönetim Kurulu üyesi Ali Dürüst sessizliğini Futbol VIP'e bozdu... Dürüst; Ünal Aysal'dan Fatih Terim ve Cesare Prandelli'ye, kulübün içinde bulunduğu mali kriz nedeniyle işten çıkarılan personellerden, takımın yıldız oyuncularının satılıp satılamayacağına kadar çok önemli açıklamalarda bulundu.

Güncellenme: 18:04, 20/11/2014
“Bu riski ortadan kaldırmak için…”

İŞTE O RÖPORTAJ:

Görev tanımınız tam olarak nedir? Sportif AŞ Yönetim kurulu üyesiyim.

Ünal Aysal ile yollarınız neden ayrıldı? Göreve geldiğimizde sportif başarısızlıklar vardı. Yönetimde bi takım sıkıntılar vardı. hırsla şevkle göreve geldik. Sadece teknik değil idari olarak da katkısı olacak Fatih Terim ile anlaştık.

Fatih Terim sizin projeniz miydi? Fatih hoca ile 6 yıl çalışmıştım 8 oldu. O tecrübeye sahip biri olarak Fatih Terim’in orada olması gerektiğini ben söyleyebilirdim. Ünal Aysal da kabul etti. Florya’dan başlayarak yeniden yapılandık. 11 oyuncu transfer ettik. Çok önemli olan şampiyonluğu yakaladık. Play-Off denilen bizim haketmediğimiz bi süreçten geçip rakibimizin sahasında kupa aldık. Teknik iflastaydık oradan da çıktık. Hem sportif hem de idari olarak başarılı geçirdiğimiz bir 2 yıl oldu.

Ne oldu da Ünal Aysal ile yollar ayrıldı? Ünal Aysal o günkü kararını kendisi de açıklayamıyor. Çünkü başarılı bir yönetimdik. 1 senemiz kalmıştı seçime gitmeye. Sn başkana ben dedim ki ‘ Bizden sıkıntılı olduğun insanlar varsa biz çekilelim ama bu 1 seneyi hep beraber geçirelim. Eğer seçim kararı alıyorsan bu seçim kararını 1 sene için alman lazım. Eğer 1 sene için alırsan biz sana katkıda bulunalım’. Ama başkan seçim kararını 1 sene için almadı. Tüzüğü o şekilde yorumlayıp 3 sene için bir karar aldı. Biz de 7 kişi orada yer almadık.

Aysal’a kırgınlığınız var mı? Hayır bir kırgınlığım yok ama… Başkanın huzurlu çalışacağı ortamı sağlaması gerekiyor. Herhalde huzurlu ortamı biz olmadan sağlayacağını düşündü. Ancak hem Galatasaray için hem de kendisi için iyi olmadı. Son 1,5 sene bunu gösteriyor. Aysal’ın yaşadığı bu sürecin tek sebebi o gün alınan seçim kararıydı bence.

O seçim kararı alınmasaydı bugün Ünal Aysal hala başkan mıydı? Onu bilemiyorum. Sportif başarıları garanti edemeyiz ama çalışan düzen devam ederdi. Olağanüstü seçim yapmak zorunda kalmazdı. Zaten 1,5 ay önce seçim kararı alıyorsa o gün verdiği seçim kararı yanlıştı. Dönemi yine beklemedi. Bizim artık ara seçimlere tahammülümüz yok.

Aysal Fatih Terim döneminde 130 milyon dolar harcandı demişti? Çok sayıda oyuncu aldık harcadığımız bonservis ücreti 30-35 milyon dolardır. Yeni takım oluşturduk. Aslında verimi 3. sezonda alacaktık. Ama 3. sezon geldiğinde bu seçim kararı oldu. Manicini ile çok sayıda transfer yapıldı. Bu sene de yapılan transferler var. Onlar da maliyetli transferler oldu.

Sizin döneminizde de Terim – Aysal Problemi var mıydı? Siz mi engel oluyordunuz? Probleme biz engel olamayız ama beraber çok yakın çalıştığınız zaman problem olmuyor. Problemi çözüyorsunuz. Biz ayrıldıktan sonra Fatih hoca 3-4 maç daha çalıştı. Bizim olayımız Başkan ve yönetim hoca ile yolları ayırabilir. Biz zamanı ve şekli kritik ettik. 4 maçta ne değişti ? Şekil olarak da bizim alışmadığımız bir şekildi. O şartlarda Fatih Terim’i göndermeyi gerektirecek bir durum yoktu. 2 sene şampiyon olmuş bir takımın başındaydı Fatih Terim ama o gün öyle bir karar verildi.

Ünal Aysal’ı başarılı buluyor musunuz? 2 senede bir başarıdan bahsediyorsak tabiki başımızda Ünal Aysal vardı. Haksızlık olur. 2 Yıl başarılı olduk. Futbolda Fatih Terim, basketbolda, voleybolda başarılı olduk. Hep beraber başarılı olduk. Bu bir takım işidir. İlk 2 sene başarılıydı son 1,5 sene başarısızdı.

Neden Duygun Yarsuvat ile göreve geldiniz? Ben o zaman Alp Yalman ile de görüştüm. Ben Ünal Aysal’ın seçime kendisinin girmesi gerektiğini düşündüm. Kendisine de söyledim. Seçim kararı almasının sebebi yönetimi değiştirmekti. Seçim kararını aldıktan 1 hafta sonra seçime girmeyeceğini açıkladı. Doğrusu Aysal’ın aday olmasıydı. Olaya o hakim Mali genel kurula kadar orda olması lazımdı. Alp Yalman’ı da Duygun Yarsuvat’ı da tebrik etmek lazım. Bu dönemde çıkıp seçime girdiler. Duygun başkan mayısta seçimi söylediği için ben de onu destekledim. Mayısta seçim yapıp bu olağanüstü seçim girdabından kulübü kurtarmamız lazım.

Kimse aday olmasın kulüp kayyuma kalsın dediniz mi? Orada yanlış anlaşılma var öyle bir şey olması söz konusu değil. Ben Ünal Aysal’ın adaylığını koyması için o sürenin verilmesi gerektiğini düşündüm. Başkan daha kararını açıklamadan Alp Yalman aday oldu. Alp bey de ‘Merak etmeyin ben buradayım’ demek için aday oldu. Benim demek istediğim Ünal Aysal kararını bekleseydik ve tek aday ile seçime girip o dönemi daha huzurlu geçirelim demek istemiştim. Galatasaray kayyuma kalmaz.

Galatasaray’ın bugün mali durumu nedir? Bizim sermaye problemimiz var. Özellikle amatör şubelerde gelirimiz kadar gider yapmıyoruz. Olağanüstü Mali Genel Kurul yapmamızın nedeni bu.

Küçülecek misiniz? Küçülüp küçülmemeye Genel Kurul karar verecek. Yönetim diyecek ki ‘Benim bu kadar gelirim var bu kadar giderim var bu kadar gelir buldum’ yönetimin vereceği öneriye göre belli olacak. Ama tabloya baktığımız zaman son 3 senedir amatör şubelere iyi para harcadık başarılı da olduk. Ama yönetimlerin bunu düşünmesi lazım. Artık UEFA kuralları gereği gelir aktarma imkanımız da yok. Futbolun da kendi içinde sağlıklı olması lazım. Kulübün amatör şubeleri besleyecek kaynak bulması lazım.

Mayıs ayında Ali Dürüst’ü başkan adayı olarak görecek miyiz? Mayıs ayı geldiği vakit bakacağız.

Başkanlığı istemediğiniz konuşuluyor? Ben 10 senedir Galatasaray’da görev yapıyorum. Hele ki bugün yaptığım görev seçilmeden dışardan gelip mücadele ediyorum. Demek görevden kaçmıyorum kaçmamışım. Ama mühim olan başkan olduğunuz vakit bu işe soyunduğunuz vakit 3 sene iyi bir program yapıp herkesin benden beklediği yapıyı kulübe kazandırmamız lazım. Onun için 3-5 ay bizim için çok önemli. Tekrar hesaplara bakacağız programlara bakacağız ona göre hep beraber tekrar oturacağız çalışacağız mayıs ayında karar vereceğiz.

Galatasaray’ın FFP nedeni ile Avrupa kupalarına katılamama ihtimali var mı? Bu ihtimali riski ortadan kaldırmak için çalışıyoruz.

Böyle bir risk var yani? Risk bütün kulüpler için var. Bu riski ortdan kaldırmamız lazım. Çünkü UEFA belli bir zararı yapabilirsiniz diyor bunun üzerine çıkarsanız ben sizi bu lige almam diyor. Şu anki tabloda çok fazla değil ama bir riskimiz var. 2 sene biz bunu kapatmıştık. Şampiyonluk ve Şampiyonlar Ligi ile 80-90 milyon dolar gelir elde ettik. Sportif AŞ’de giderleri belli seviyeye çekmemiz lazım. Giderleri arttırmamız lazım.

Anladığım şu Galatasaray’ın Avrupa’ya gidememe ihtimali var? Onu önleyeceğiz. Önleyeceğiz.

Bunu oyuncu satarak mı önleyeceksiniz? Muslera Sneijder? Oyuncu satma progrmımızda yok. Sneijder ile de oyuncularla da konuştuk. Sneijder ile ilgili spekülasyonlar çıktı. 1,5 senelik kontratı var bundan da memnun. Şu anda konsantrasyonumuz şampiyon olmak. Bu oyuncularla şampiyon olacağız. Devre arası transfer yapmayı düşünmüyoruz. Elimizde 41 oyuncu var ama 32 tanesi bizimle. Bu oyuncular bizim asetimiz. Bunları değerlendirmemiz lazım. Keşke sezon başı bu oyuncular kampa gitseydi. Bu oyuncular da oynamak istiyorlar. Bizim yapmamız gereken bu oyuncuların maaliyetinden kurtulup değerimiz olan oyuncuları da sahada oynatmak ki değeri artsın. Kadro şişkinliğini azaltacağız.

Aysal’ın Sneijder’e verdiği kontrat sözünü yerine getirecek misiniz? Bana gelen resmi öyle bir söz yok. İyi niyetle son sezonda şu kadar maç oynarsa uzatabiliriz diye bir şey konuşulmuş olabilir. Şu anda gündemimizde yok. Oyuncu ile de konuştuk tek isteği buada kalıp bu sezon şampiyon olmak.

Sneijder ile ilgili bir teklif ulaşırsa? O gün değerlendiririz. Bizim değerlendirmemiz kadar oyuncunun duruş şeklidir. Bir de kulübe manfaati olsun.

Prandelli’den memnun musunuz? Hocamızla daha yeni tanıştık. Çok dar bakmamak lazım. Maç maç bakmamak lazım. Prandelli buraya misyon yapmaya gelmiş. Bizim şu anda ilişkimiz iyi. Prandelli’nin şanssızlığı yönetim sorgulandı ve Prandelli de ondan nasibini aldı. Yönetim niye sorgulandı zaten bir sıkıntı varmış ki olağanüstü kongreye gidildi. 1,5 senelik yönetim kongreye gitti tabi bundan oyuncular da etkilendi hoca da etkilendi. Yönetim hoca ile birarada olma imkanını bulamadı. Biz bunu yeniden tesis edip takım olmaya çalışıyoruz. İnşallah da olacağız.

Memnun musunuz Prandelli’den? Ben memnunun. Memnunum.

Galatasaray’ın oynadığı futboldan memnunsunuz yani? Tabi Galatasaray’ın oynadığı futbol kritik ediliyor. Zaman zaman bizim de keşke dediğimiz zaman var ama bunun altında yatan nedenleri ortadan kaldırmak lazım. Bunu da kaldıracağız.

Anladığım kadarıyla Prandelli sizin için doğru bir tercih olarak görünüyor? Şu anda mukavelesi devam ediyor. Tazminat maddesinden yola çıkmadık. Tazminat maddesi de yok. Bugün yollar ayrılsa sezon sonuna kadar alacakları ödenir. Bütün yükümlülüğümüz odur.

Sabri Krizini nasıl aştınız? İdari ve teknik olarak baktık. Hocaya sorduk benim sorunum yok dedi. İdari olarak araştırdık verilen ceza yok. O gün bir kopukluk olmuş. Sabri gibi diğer kadro dışı kalmış oyuncular da hazırlarsa teknik kadro imkan verirse oynar. Bizim oyuncumuzla kavga etme durumumuz olmaz.

Sabri’nin hemen oynamasını Albayrak mı istedi? Hayır. Bizim sahaya çıkacak oyunculara müdahalemiz söz konusu değil. Kaldı ki ben Sabri’nin 11’de olduğunu stada gelince öğrendim. Bana sorsaydınız keşke kulübede başlasın diyebilirdim ama onlarla yaşayan hoca olduğu için onun kararı.

Selçuk ve Burak’a büyük tepki var? Selçuk ve Burak’a gösterilen tepkiyi haksızlık olarak görüyorum. Basındaki olumsuz ifadeler kontrat uzatmalar etkili oldu. Takım da kötü gidince gündemde olan oyuncular bunlar. Yıldız olmanın sonuçları. ikisi de haketmiyor ama katlanıyorlar. Bir ayrılık vardı. Takım, yönetim hoca ve taraftar hepsini bi yere toplarsak hep beraber üzülür hep beraber sevininiriz. Selçuk ve Burak’ın sözleşmelerinin nasıl uzatıldığını bilemiyorum. Bu iki oyuncunun transferini yapan biziz. 2 yıl daha vardı ne amaçla uzatılmış bilemiyorum. Oyuncunun zorladığını da düşünmüyorum. Belki bir çıkış senaryosu olarak. Belki sözleşmelerini uzatıp oyuncunun bir başka kulübe transferini sağlamak amacıyla yapılmış olabilir ama çok uzun dönem varken bu tür uzatmalar spekülasyonlara neden oluyor oyuncuyu koruyamıyoruz. Şu anda öyle bir durum oldu ki sanki oyuncular kendi başlarına bunu yapmış hale geldi. O da oyuncuları haketmedikleri bu duruma düşürdü.

Galatasaray’da bazı çalışanlarla yollarınız neden ayırdınız ? Bu karar geçmiş yönetimin aldığı karar. Biz kararı hiç isim değiştirmeden uyguladık. Bu uygulamayı mali olarak değil efektif çalışmak için yaptık. Tasarruf sonra gelir.

Çaycı gönderildi eleştirileri için ne diyorsunuz? Her kademede bunu yapmak lazım. Başka türlü bu işi yönetemeyiz. O zaman hiç futbolcu almayalım kadroyu genişletelim. 6 tane çaycı varsa bilemiyorum fazlaysa aşağıya inecek. Biz rakamdan ziyade postlara bakmalıyız. Bu kadar adam gerekiyor mu gerekmiyor mu? Ne diyoruz futbolda 40 tane adam olmaz diyoruz. Olmaz evet oranın da 28-30 inmesi lazım. İdari kadrolarda da şişkinlik varsa onun da inmesi lazım. Çaycı kadrosunda şişkinlik varsa onun da inmesi lazım. Gerçek şu üst düzeydeki kadronun maaliyeti fazlaydı.

Galatasaray Liv Hospital’in Fenerbahçe Ülker maçına çıkmama kararını nasıl buluyorsunuz? Doğru bulmuyorum. O gün Ünal Aysal ile de konuştum. Orada yapılan haksızlıklar vardı. Onun mücadelesini yapacaksın. O mücadele idaridir. Oyuncular sahaya çıkacak mücadelesini yapacak. Yeneceksiniz yenileceksiniz. Ondan sonra tedbir alırsınız. O gün final maçında kupa alma ihtimali %50. Nasıl futbolda rakibimizin sahasında kupa aldık böyle bir imkan vardı bu ihtimal ortadan kaldırıldı. Doğru bir karar değildi. Bu Gs’ye karşı yapılan haksızlıkları görmemek değildir. Bununla mücadele edeceğiz etmeye de devam edeceğiz.