SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tanjevic ligi değerlendirdi

A Milli Basketbol Takımı'nın eski başantrenörü Bogdan Tanjevic, Türkiye Basketbol Ligi'nin (TBL) her geçen yıl daha iyiye gittiğini söyledi.

Güncellenme: 15:09, 18/11/2014
Tanjevic ligi değerlendirdi

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun internet sitesinde açıklamalarına yer verilen tecrübeli antrenör, TBL’nin geçen sezondan daha iyi olduğunu belirterek, “Her geçen sene daha iyiye gidiyor. Bu sene özellikle yeni oyuncuların ve yeni koçların katılması da bu gelişmeyi sağladı. Gelmiş geçmiş en büyük koçlardan birisi olan Ivkovic’in gelmesi gibi. Tabii ki lig, geçtiğimiz sezon kaliteyi getiren eski oyuncularını da korumayı başardı” ifadelerini kullandı.

Tanjevic, yabancı oyuncu düzenlemesinin Türk oyuncuları nasıl etkileyeceğinin 2-3 yıl içinde görüleceğini aktararak, şunları kaydetti:

“Daha önce bu uygulamayı konuştuğumuzda, desteklediğimi ama iki senelik bir zaman dilimi için uygulanması gerektiğini belirtmiştim. Bu zaman zarfında Türk oyuncuların nasıl reaksiyon gösterdiğini görebileceğimizi anlattım. Şimdi Türk oyuncuların önünde bir soru var. Maçın büyük kısmında süre alacak kadar rekabet edebilecek durumda mıyız? Daha iyi olmak, daha fazla gelişmek gibi bir motivasyona sahipler. Yeni düzenlemenin nasıl sonuçlar vereceğini göreceğiz ama ligin bu sezon daha iyi ve daha sert olduğu kesin.”

Yabancı oyuncu düzenlemesinin milli takımı kötü etkilemeyeceğini düşündüğünü belirten Tanjevic, “Geçiş sürecinde tabii ki bazı zorluklar yaşanacak. Ama ne kadar önemli genç yeteneklerimizin olduğuna bir bakın. 1995-96 jenerasyonundan çok iyi oyun kurucular geliyor. Uzun oyuncularımız en verimli yaşlarında. Avrupa’da şampiyonluklar kazandılar ve yetenekleri olduğunu gösterdiler. Türk basketbolu lig düzeyinde yeni bir seviyeye çıkıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Genç oyuncuların kendilerini geliştirmek için antrenörlerini iyi dinlemeleri gerektiğini vurgulayan Sırp antrenör, “Geçtiğimiz sezon Fenerbahçe Ülker Kenan Sipahi, Melih Mahmutoğlu, Berk Uğurlu gibi oyuncularına ciddi şanslar verdi. Bu sezon Anadolu Efes’te Cedi ve Furkan çok önemli dakikalar alıyor. Bu takımlarda genç oyuncular şampiyonluk için oynayarak deneyim kazanıyorlar. Furkan, Oğuz, Ömer gibi uzunlarımız var ve Semih geçen seneden daha iyi gözüküyor. Bence milli takım iyi olacak” ifadelerini kullandı.

TBL’de takım çalıştıran vatandaşları Dusan Ivkovic ve Zeljko Obradovic ile görüştüğünü anlatan Tanjevic, “Ivkovic ile Türkiye’ye gelmesi sonrası iki defa görüştüm, Obradovic ile daha fazla görüşüyorum. İkisi de buraya kolaylıkla adapte olabilecek koçlar. Kariyerleri boyunca çok farklı yerlerde, stresli durumlar altında çalıştılar. Üstelik dilimizde Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma kelimeler nedeniyle Türkçeye de yabancı değiller. Buraya uyum sağlama, adapte olma konusunda zorluk yaşamıyorlar” şeklinde görüş belirtti.