SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şişli’deki Marriott Otel’de düzenlenen geceye, kulüp başkanı Ümit Başkırt, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Darüşşafaka Doğuş Basketbol Takımı’nın teknik kadrosu ve oyuncuları, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın öğrencileri ve mezunları, kulübün eski sporcuları ve basketbol camiasından önemli isimler ile çok sayıda davetli katıldı.

Etkinlik, 1914’te kurulan kulübün 100 yıllık tarihinin anlatıldığı kısa film gösterimiyle başladı. Gecede, kulübe emeği geçenlere teşekkür plaketi verildi.

Törenin açılış konuşmasını yapan kulüp başkanı Başkırt, Darüşşafaka’nın sadece eğitimde değil, sporda da fırsat eşitliği oluşturduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Darüşşafaka, Türkiye’nin en büyük ailesidir. Bu büyük ailenin bir ferdi olmak hepimiz için bir gurur, övünç kaynağı. Sporda ve eğitimde fırsat eşitliğiyle sadece oyuncu değil, antrenör, hakem, basketbol yorumcusu, basketbol yazarı gibi spor kültürüne sahip bireyler yetiştirdik. Burada olanların yanı sıra olmayanların da bu kulübün buralara gelmesinde büyük katkısı var. Kulübümüz, birçok dalda sporcu yetiştirmiş, milli takıma oyuncu vermiştir. Takımımıza katkısından dolayı Doğuş Grubu’na ve Ferit Bey’e de teşekkür ediyorum.”

“Yolumuza daha da büyüyerek devam edeceğiz”

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Çamaş ise bir spor kulübünün 100 yılı devirmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

“Çok değerli bağışçımız” şeklinde tanımladığı merhum Ayhan Şahenk’in yaptırdığı Darüşşafaka Spor Kompleksi’nin, bu kulübün spordaki gelişmişliğinin en önemli kilometre taşlarından olduğunu kaydeden Çamaş, “Misyonumuz itibarıyla ailelerinden aldığımız çocuklara akademik eğitim vermenin yanı sıra onların iyi bir geleceklerinin olabilmesi için sporun bir parçası yapmak hedeflerimizden birisi olmuştur. Basketbol sporu Darüşşafaka ile özdeşleşti. 100. yılımıza girerken Doğuş Grubu’yla çok önemli bir aile büyümesine şahit olduk. Bu ailenin ilk meyvesini geçen sene 2. Lig’de şampiyon alarak aldık. Darüşşafaka Spor Kulübü daha da büyüyerek yoluna devam edecektir” diye konuştu.

Gecede ödül alanlardan Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, birçok spor kulübünün gecesinde bulunduğunu ancak böyle bir birliktelik ve bağlılık görmediğini söyledi. Şahenk, “Şahenk Ailesi ve Doğuş Grubu olarak biz de artık Darüşşafakalıyız. Bu kulübün bir neferiyiz” dedi.

Şahenk, basketbol takımına teşekkür ettiği sırada oyuncular ayağa kalkınca geceye katılanlar oyuncuları alkışladı.

Darüşşafaka’yı geçen sezon ikinci ligde şampiyon yapan antrenör Orhun Ene’ye de 100. yıl kutlamasında teşekkür plaketi verildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş da organizasyona kulübün 100. yılını kutladığı bir telgraf gönderdi.