SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Avrupa’nın ikinci büyük stadı olan ve 2003 yılında yıkılıp 2007 yılında yeniden yapılan Wembley Stadyumu'nda uygulanan sistem Türkiye'de ilk olarak Marmaris Gençlik Spor tesislerinde uygulandı. Islak yüzeylerde kayma ve düşmeye karşı kullanılan nanogrip sistem, sakatlanma ve ölümcül kazaların önüne geçiyor.

Kulüp başkanı Hüseyin Deryal, “Sporcu sağlığına önem veriyoruz. Sosyal tesislerimizde sporcu ve taraftarlarımız için tüm tehlikelere karşı önlem almak amacıyla bir çalışma başlattık. Araştırmalarımızda Wembley Stadyumu’nun zemin kaymazlık uygulamasını yapan firmanın Türkiye'de de distribütörü olduğunu tespit edince hiç düşünmeden talepte bulunduk. Şimdi sporcularımız ve taraftarlarımız duşlarda, soyunma odasında ve ıslandığında kayganlaşan tüm tesis etrafında daha güvenli” dedi.

Nanogrip sistemiyle ıslak zeminde kaymazlık sağlayan Nanoconcepts Türkiye firmasının yetkilisi Murat Ersan, “Bu sistem Türkiye'de 8 senedir mevcut ancak iş güvenliği kanunu Avrupa standartlarına getirilince OSGB firmalarının da dikkatini çekmeye başladı. En önemli husus ise zeminleri Avrupa Birliği'nin belirlemiş olduğu standartlara getirebilmek. Olası kazalarda tazminat ödemek bir şey değil, ancak bilinçsizce yanlış zemin uygulamalarıyla insanların hayatına kast etmek suçtur” diye konuştu.