SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fildişi’nde gündem Zokora!

Fildişi Sahili'nde Didier Zokora krizi patlak verdi. Kadroya çağrılan oyuncu 'Milli takımı bıraktım' dedi, sonra kararını değiştirdi... Teknik Direktör Renard noktayı koydu.

Güncellenme: 18:58, 16/11/2014
Fildişi’nde gündem Zokora!

Afrika’nın en güçlü futbol ülkelerinden bir tanesi olan Fildişi Sahili’nde son bir haftadır konuşulan tek bir şey var. Türkiye’de Akhisar Belediyespor forması giyen Didier Zokora…

Oyuncunun teknik direktörHerve Renard tarafından Sierra Leone ve Kamerun maçlarının kadrosuna alındığı ancak Zokora’nın bu daveti geri çevirdiği bildirildi. Milli takımı bıraktığını iki ay önce açıklayan oyuncunun bu kararını değiştirmediği ifade edilirken şu sözlerine yer verildi, “Milli formayı giymek bir gururdur. Ancak ben kariyerimdeki bu sayfayı tamamen kapadım” dedi.

Sierra Leone maçı kadrosunda yer almayan oyuncunun, sonradan kararını değiştirdiği ortaya çıktı. Hem ülke sevgisini hem de Afrika Futbol Federasyonu’ndan gelebilecek olası bir cezayı göz önünde bulunduran deneyimli orta saha oyuncusunun, takıma katılmaya karar verdiği bildirildi.

Ancak Fildişi Sahili Teknik Direktörü Renard, artık işin işten geçtiğini ima eden ifadeler kullanarak, Didier Zokora’ya milli takım kapısının tamamen kapandığını söyledi. Zokora’nın yola çıktığı ve Abidjan’a doğru gitmekte olduğu haberleri üzerine konuşan Fransız çalıştırıcı, Zokora’yı kafileye dahil etmeyeceğini belirterek, “Son katılma tarihi 10 Kasım’dı. Artık onu istemiyorum” dedi. 46 yaşındaki hocanın Zokora’nın önceleri yaptığı açıklamalar nedeniyle oyuncusuna ceza vermek adına bu yönde bir tavır takındığı belirtildi.

Zokora’ya kestiği faturayla takımdaki diğer oyunculara da ayar vermek ve disiplin uygulamalarından taviz vermediğini göstermek istediği belirtilen Renard’ın kararının kesin olduğu, bu durumda oyuncunu 19 Kasım’daki Afrika Uluslar Kupası elemelerinde oynanacak Kamerun maçında da takımdaki yerini alamayacağı belirtildi. Federasyondan yetkililerin devreye girmesine karşın hocanın kararını değiştirmediği belirtildi.

Skorer

Yayınlanma Tarihi:18:44,