SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Beşiktaş’ın kupası kayıplara karıştı

Beşiktaş’ın kupası kayıplara karıştı

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın Beşiktaş'ın 2010-11'de kazandığı Türkiye Kupası'nın nerede olduğunu sorması gündeme oturdu.

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın önceki gün düzenlediği basın toplantısında 2010-11 sezonunda o zamanki adıyla İstanbul Büyükşehir Belediye (Bu sezon adı Başakşehir olarak değiştirildi) ile Beşiktaş arasında oynanan ve şike soruşturmasına giren Türkiye Kupası’nın nerede olduğunu sorması gündeme oturdu.

 

İki takım arasında oynanan kupa finalinde şike yapıldığı iddia edilmiş, Beşiktaş adına dönemin ikinci başkanı Serdal Adalı ve teknik direktör Tayfur Havutçu sanık sandalyesine oturmuş ve bir süre hapis yatmışlardı.

“O KUPA FEDERASYONA GELMEDİ”

Biz de kupanın nerede olduğunu merak ettik ve araştırdık. Önce olayın taraflarından biri olan Beşiktaş kanadına yöneldik. Kupa Beşiktaş’taysa bulunması gereken tek yer olan Beşiktaş Müzesi yetkililerine ulaştık. Müze yetkililerinden aldığımız cevap son derece net ve kısa oldu: “2010-11 Türkiye Kupası müzemizde yok.”

Bunun üzerine olayın diğer tarafı olan Türkiye Futbol Federasyonu’na ulaştık. O dönemin TFF Yönetim Kurulu’nda üst düzey bir ismi, “Sayın Yıldırım Demirören tarafından iade yönünde bir açıklama yapıldı. Ama o kupa federasyona kesinlikle gelmedi” diye konuştu.

“HERHALDE KULÜPTEDİR”

Metin Keçeli (Dönemin Beşiktaş İkinci Başkanı):

O gün ben ve Yıldırım Demirören TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’ı ziyaret ettik. Tutuklanan arkadaşlarımız için bilgi almaya gitmiştik. Demirören, Aydınlar’a ‘Kupayı geri versek ne olur’ diye sordu. Aydınlar ise ‘Verseniz de vermeseniz de bir şey değişmez. Konu hukuki’ diye cevap verdi. Çıkışta Yıldırım Başkan bir televizyon kanalına konuştu. Bir anda ağzından ‘Kupayı iade ediyoruz’ cümlesi çıktı. Şaşırdık. Kupanın nerede olduğunu bilmiyorum. Herhalde Beşiktaş’ın müzesindedir.”

 

Bugün