SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş başkanı Fikret Orman Divan Kurulu Toplantısında Beşiktaş’ın gündemini değerlendirdi.

Fikret Orman 3 Temmuz şike süreci ile ilgili Aziz Yıldırım’ın söylediklerine cevaben Beşiktaş’ın bu mevzuda konu mankeni olarak zorla yer aldırıldığını ve adı geçen şahıslardan Serdal Adalı’nın bir tane tapesinin olmadığını dile getirdi.

Siyah beyazlı kulübün yıllık olağan 4. Divan Kurulu Toplantısı’nda yönetim adına konuşan başkan Fikret Orman Beşiktaş gündemine ait stat inşaatı,kulübün borçları, hisse senedi satışları ve Divan’dan üyeliği düşünler gibi bir çok konuda Divan Kurulu üyelerine açıklamalar yaptı.

Başkan Fikret Orman’ın açıklamaları şu şekilde:

“SERDAL ADALI’NIN BİR TANE TAPESİ YOKTUR”

Bu kulüp, şanı şerefi olan bir kulüptür. Kimse bizi şaibenin içine sokamayacaktır. Beşiktaş’ın bu konulara verecek cevabı yoktur. Daha önce de söyledik biz Beşiktaş olarak bu olayda ‘konu mankeni’ olarak sokulmaya çalışılmıştır. Serdal Adalı’nın bir tane tapesi yoktur. Onu UEFA nezdinde de savunan ben ve arkadaşlarımdır. Bize güvendiniz Allah razı olsun. Güveninizi boşa çıkarmayacağız”

Beşiktaş’ı yöneten bizler sizin gücünüzle kimseye taviz vermeyeceğiz. Hata yapmış olabiliriz. Bundan sonra da bütün gayretimizle çalışacağız. Arkadaşım ve şahsım adına sizlere çok teşekkür ediyorum. Hep yanımızda oldunuz. Gördüğüm gözler hep bana iyi gözlerle baktı. Biz bu problemlerle uğraştıysak sizin ve taraftarın sayesindedir.

“ESKİ BAŞKANLARIMIZIN DİVAN ÜYELİĞİNİN DÜŞECEĞİNİ KESTİREMEDİM”

“Beşiktaş’ta 1984 senesinden itibaren kongre üyelikleri yükselmektedir. 25 seneye çekilmesinin Divan üyesini arttıracağından doğru bulmuyorum, bunu da ifade ettim. Şu anda da burada görüyoruz salona sığmıyoruz. O sırada Divan üyeliği 25 seneye inince Atıf abi “25 sene çok az, 3 kez gelmeyen olunca üyelikleri düşsün” dedi. Bana da bu çok mantıklı geldi, elimi de kaldırdım. Amacı da budur. Ancak Divan’dan düşenlere baktığımız zaman Süleyman abi rahmetli olmasaydı onun da üyeliği düşecekti. Ben bunu da kestiremedim. Rahmi Bey’in üyeliklerinin düşmesini kestiremedim. Beşiktaş’a hizmet etmiş isimlerin üyeliklerinin düşmesini kestiremedim. Buna da üzüldüm. O gün verdiğimiz desteği inkar etmiyoruz. Hatta ve hatta şunu da ifade ettim; ben ve arkadaşlarım yönetime geldiğimizden itibaren Divan toplantısı, taraftarlarımız bunu bilsin diye BJKTV’den canlı yayınlanır. Her gördüğüm kongre üyesi ben ne zaman Divan üyesi olacağım diye soruyor. Ama iştirak etmiyor. Ben bunu düzeltelim derken “yarın sabah Yönetim Kurulu ile karar alalım değiştirelim” diye demedim. Tüzük Tadil Kongresi yaptığımızda kalbini kırdığımız insanları kaybetmemiz değil insan kazanmamız lazım diye düzeltilmesini isteriz”

“BORÇLARIMIZ ARTIYOR BORÇLARIN ARTMASI…”

“Borçlarımız artıyor. Hepiniz endişelisiniz, ben de endişeliyim. Borcumuzun artması geleceğimizin ipotek altına alınması manasına geliyor. Biz ve arkadaşlarımız göreve geldiği zamana bakmak lazım. Gelirlerinin büyük bir kısmının temlik altında olduğu bir zamandı. O zaman da yaptığımız araştırmalarda Beşiktaş’ın borcu 325 Milyon Dolar’dı. Bazı davalar sonuçlanmadığı için kayıt altına alınmamıştı. Bu borç yüküne baktığınız zaman gelirlerin büyük bir kısmı da bankalara temlik edilmiş. 352 Milyon Dolar borç var, 140 Milyon Dolar gider var. 80 Milyon Dolar gelir var. Bunun da 40 Milyonu kullanılmış. Baktığınız zaman her yıl 100 Milyon Dolar borçlanma oluyor. Bu gelirle bunu ödemek mümkün değildi. Biz geldiğimizde sporcu sözleşmelerinde daralmayla Beşiktaş’ı rahatlatmaya çalıştık. Bununla ilgili de taraftarlardan tepki aldık. İki rakibimize baktığımız zaman rakiplerimizin stat geliri bizim 5 katımız. Hem borcu azaltacaksınız hem stat yapacaksınız hem de futbol ve basketbol takımlarına transfer yapacaksınız. Hayatın gerçeklerini kimse unutmasın. Beşiktaş Kulübü, stadını kendi yapan bir kulüptür. Stadı yıktınız ve e-biletle birlikte gelirleriniz aşağı düşmüş durumda. Camiada ne olacak düşüncesi var. Biz tesisleşme anlamında basketbola, altyapıya yatırım yapıyoruz, yapacağız”

“BORÇLANMADAN STAT YAPACAK BİR SİHİRBAZ VARSA 2016’DA ADAY OLSUN”

“Biz stadyum inşaatının temelini 29 Aralık 2013’te attık. Hem stadyumu finanse edeceğiz, bunu da yaparken borçlanacağız. Beşiktaş Kulübü’nün hiçbir kulübe günü geçmiş bonservis borcu yoktur. Beşiktaş Kulübü’nün futbol takımına Ekim ayından önce borcu yoktur. Basketbol takımında voleybol takımına da; kimseye borcu yoktur. Beşiktaş’ın stadı hiçbir zaman durmadı. Aralık ayı sonu itibariyle kaba inşaat bitmiş olacaktır. Şu anda elektirik ve mekanik işler başladı. 15 gün sonra da çatı imalatına başlayacağız. 142.000-145.000 metrekare kapalı alan var. Eski stadın kapalı alanı 30.000 metre kareydi. Bunu yaparken borçlanmak zorundayız. Stadyumu biz yaparken borçlanmak zorundayız. Borçlanmak ne demek, VIP locaları pazarladık. Şu ana kadar 31 Milyon Dolar tahsil ettik. 6 Milyon 300 bin dolar daha tahsil edeceğiz. 17 Milyon Dolar kadar satılacak localarımız var. Biz bu statta 1903 Tribünü gibi bir değer yarattık. Biz bu stadı neyle yapacaktık.Yap-İşlet-Devret diyorlar ama Fulya’nın hali ortada. Beşiktaş Vodafone Arena’nın senelik geliri 60 Milyon dolar olacaktır. Stadın maliyeti de 100 Milyon dolar. Demek ki 1 sene 8 aylık gelirle biz bu stadı yapıyoruz. Borçlanmadan stat yapacak bir sihirbaz varsa 2016’da aday olmasını bekliyorum. Biz seçilirken kimse aday olamadığı için biz bu yükün altına girdik. Endişeleriniz katılıyorum” dedi.

“BEŞİKTAŞ’IN YÜKSEK TRANSFERLERE İHTİYACI OLMAYACAKTIR”

“Beşiktaş Futbol Takımı artık bir baz oluşturmuştur. Bu sene 2 yabancı, 1 yerli oyuncu almış durumdayız. Demba Ba, Sosa, Cenk Tosun. Beşiktaş’ın yüksek transferlere ihtiyacı olmayacaktır. Beşiktaş’ın genç, ahlaklı bir kadrosu oluşmuştur. İnanılmaz bir hassasiyetle çalışıyoruz. Bundan sonra transfere çok para harcamayacağız. Endişelenmekte haklısınız, biz sizin güveninizle buralara geldik. Bugün de dik duruyorsak birlikteliğimizle geldik. Hiçbir şeyi sokağa atıp savurduğumuz yoktur. Kılı kırk yararak çalışıyoruz.”

“GAZİOSMANPAŞA’DA BODRUMDA OTURAN ÇOCUĞU DEMBA BA İLE…”

“Bizim takımızın büyük bir çoğunluğu gurbetçi. Bizim altyapıyla ilgili bir çalışmamız var. Spor liseleri kuracağız. Türkiye’deki Milli Eğitim sistemi “ya sporcu olacaksın ya okuyacaksın” diyor. Bunu da çözmeye çalışıyoruz. Altyapıya bir çok yatırım yaptık. Bizim bir ara kulüple iş birliğine ihtiyacımız var. Gaziosmanpaşa’da bodrumda oturan çocuğu Demba Ba ile antrenmana çıkarmak hem fiziken hem ruhen mümkün değil.

“BU SEZON BİRİNCİ HEDEFİMİZ YENİ STADIMIZDA ŞAMPİYONLUK TURU ATMAK”

Bizim her sorunu çözmek için bir hedefimiz var. Birinci hedefimiz de Beşiktaş’ı şampiyon yapmaktır. Bir hafta maç kaybettiğimizde morelman çöküyoruz. Stadın da yapılması lazım, takımlarımızın da kazanması lazım. Beşiktaş’ın üzerindeki ölü toprağı gitmiştir. Hepiniz bunu görüyorsunuz, hissediyorsunuz. Bunu yaparken de eğilip bükülmüyoruz. Kendi kaynaklarımızla yapıyoruz. Taraftarımızdan ve sizden beklentimiz desteğe devam etmeniz. Merkez mağazamız olmadığı halde ciromuz artıyor. Bütün kulüplerin satışının yüzde 35’i stadyum mağazasından yapılmaktadır. Bizim stadyum mağazamız yok. Stadyum problemi Beşiktaş’ın sorunudur. Hepinizden destek bekliyorum”

“BİZ BURAYA GELİRKEN HERŞEYİ GÖZE ALARAK GELDİK”

“Gelelim sosyal medyada yayınlanan tapelere. Biliyorsunuz Özel Mahkemeler fesih olunca 7 ayrı mahkemede açılmış davalar, ceza mahkemelerine devroldu. Bu tapelerin kamuoyuna düşmesinden ben de rahatsızım. Kimlerin neler yaptığını biliyorum. Ben de rahatsızım. Benim de bilmediğim şeyler değil. Beşiktaş’ın içinde olup da Beşiktaş’ı yıkmak isteyenlerin kavgası Beşiktaş olanlar var. Kavgası Beşiktaş olanlara söylüyorum. Bugüne kadar kimseye taviz vermeden geldik. Beşiktaş üzerinden dedikodu yaratıp, hiçbir gerçeklik payı olmadan bizi ithaf edenler bilsinler ki ellerinden geleni arkalarına koymasınlar. Biz buraya gelirken her şeyi göze alarak geldik. Tavizsiz devam edeceğiz”

Yayınlanma Tarihi:12:54,