SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dünya Kupası’nda flaş gelişme!

FIFA Etik Komitesi, 2018 ve 2022 Dünya Kupaları’nın adaylıkları ve ev sahipliği konusunda yapılan oylamada herhangi bir hukuksuzluk olmadığını açıkladı.

Güncellenme: 16:29, 13/11/2014
Dünya Kupası’nda flaş gelişme!

FIFA Bağımsız Etik Komitesi Hakimler Kurulu Başkanı Alman Yargıç Hans-Joachim Eckert, 2018'de Rusya’nın, 2022'de de Katar'ın herhangi bir usulsüzlük yapmadıklarını 42 sayfalık bir raporla duyurdu.

ABD'li Avukat Michael Garcia'nın yönettiği 18 ay süren araştırma sonunda, 2010'da yapılan oylamada hiçbir kural dışı baskı ya da rüşvet verilme olayına rastlanmadığı ifade edildi.

İNGİLTERE VE AVUSTRALYA RAPORU ELEŞTİRDİ

İngiltere ve Avustralya, bu raporu şiddetle eleştirdi. Raporda Eckert “Oylama sürecinde var olan oluşumlar, bu sürece yeniden geri dönmeyi gerektirecek eşiğe gelmemiştir. Yeniden bir oylama yapmaya gerek yoktur” dedi.

Böylece özellikle Katar adına Mohamed Bin Hammam'ın bazı ülke temsilcilerine rüşvet verdiği iddiası da aklanmış oldu.

FIFA’DAN İNGİLTERE’YE AĞIR SUÇLAMA

İfadelere tepki gösteren İngiltere ise raporda büyük suçlamalarla karşı karşıya kaldı. Eski FIFA Asbaşkanı Jack Warner'ın oylama kurallarına uymadığı belirtilen raporda yine Warner'ın bir aile dostuna İngiltere'de iş ayarlanması için 2009 ve 2010 yıllarında İngiliz Komitesi'ne baskı yaptığı da iddia edildi.

KARAYİPLER İLE TRINIDAD TOBAGO’YA MALİ KIYAK!

İngiltere'nin Warner aracılığıyla, kendisinin kontrol edebildiği ülkelerden oy almayı planladığının belirtildiği raporda, İngiltere 2018 ekibinin 35 bin Pound'luk Karayip yetkililerinin gala yemeğinin de bütün masraflarını karşıladığı, buna ek olarak da Trinidad ve Tobago'nun 20 yaş altı takımının 2009'daki antrenman kampı için büyük bir destek verdiğini de belirtti.

FIFA Etik Komitesi’nin araştırmasını ABD’li avukat Michael Garcia yönetirken, raporu Hakimler Kurulu Başkanı Hans-Joachim Eckert duyurdu.

TRINIDAD TAKIMINA BAZI İYİLİKLER!

Bu süreçte Warner'ın İngilizlerden ayrıca Trinidad takımı Joe Public FC için bazı ‘iyilikler' istediği de yine rapora giren ayrıntılardan biriydi. Alman Hakim Hans-Joachim Eckert'ın raporunda İngiltere Adaylık Komisyonu Başkanı Lord Triesman'ın araştırmalar sırasında hiçbir işbirliğine yanaşmadığı siyasi ayrıcalığını kullandığını da belirtildi.

 

Yayınlanma Tarihi:15:41,