SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mucizeye ramak kalmıştı!

7 Kasım 2014

LİGDE arka arkaya kaybettiği iki maçla liderlik koltuğunu kaptıran siyah-beyazlıların kötü gidişinin devam edip etmeyeceği en büyük merak konusuydu dün gece… Ancak Belgrad'daki karşılaşma göz önüne alındığında Partizan'ın Beşiktaş'ın gücünü test etme açısından ciddi bir rakip olamayacağını söyleyebilirdik rahatlıkla… Evindeki maçta onuru zedelenen Sırplar için Olimpiyat'taki mücadele bir anlamda ‘biz aslında bu kadar kötü bir takım değiliz'i ispatlama sınavıydı.

BİR dönem Avrupa'nın Brezilya'sı olarak kabul edilen Yugoslavya'nın en köklü ve önde gelen iki takımından biri olan Partizan'ın düştüğü durum futbol romantikleri tarafından içler acısı olarak değerlendirilebilir.m Ama modernleşen ve vahşi kapitalizme ayak uyduran endüstriyel futbol anlayışının su yüzüne çıkardığı bir gerçekti aslında bu durum. Derbiden ders çıkaran Bilic savunmanın sağında İsmail, göbeğinde ise Franco ile sahaya çıkarak mantıklı olanı yaptı.

SIRADAN bir takım görüntüsündeki Partizan ilk maçtaki faciayı bir daha yaşamamak için çağdışı ama akıllı bir taktikle sahaya yayıldı. Oyunu kendi sahasında kabul eden Sırplar, Beşiktaş'ın hatalarından faydalanıp skor bulmayı amaçlıyordu. Bilic'in öğrencileri ofansif anlamda tıkanınca üstüne oynamayı değil oynatmamayı seçen rakip de birşey üretmeyince çok zevksiz ve futbol kalitesi düşük bir 45 dakika seyrettik. Yunanistan'dan üst üste gelen Tottenham'ın gol haberleri Beşiktaş'ın önüne gruptan çıkmak için altın bir fırsat sunmuştu.

TÜRKİYE'DE penaltıya hasret kalan Beşiktaş ne tesadüftir ki, Avrupa'da 4. maçında 2. penaltısını kullandı. Demba Ba'nın golleri siyah- beyazlıları rahatlattı. Ancak gecenin adamı bir penaltı yaptırıp, 2. golün pasını veren Gökhan Töre'ydi. Gurbetçi yıldız eğer dilinin kurbanı olmasaydı kaybedilen derbinin sonucu farklı bitebilirdi. Yunanistan deplasmanından alınan bir beraberlik Beşiktaş'a 2. turun kapısını açacak. Avrupa'da önemli bir mesafe katedildi. Cenk yediği goldeki hatasını 90+4'teki müthiş kurtarışıyla affettirdi. Ama futbol şansı Beşiktaş'ın yanında olmasa siyahbeyazlılar

yıllardır kurtulamadığı kronik ‘maçı kopartamama' hastalığından bir kez daha müzdarip olacaktı. Ve maçı kaşla göz arasında 2- 0'dan 2-2'ye getirip bir mucizeye daha imza atacaklardı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek