SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hedef mutlak şampiyonluk

Basketbol Milli Takımlar İdari Menajeri Barbaros Akkaş, altyapılarda milli takımların kazandığı başarıların tesadüf olmadığını belirterek, bu başarıları tekrarlamak için var güçleriyle çalışacaklarını söyledi.

Güncellenme: 19:55, 07/11/2014
Hedef mutlak şampiyonluk

Basketbol Milli Takımlar İdari Menajeri Barbaros Akkaş, altyapılarda milli takımların kazandığı başarıların tesadüf olmadığını belirterek, bu başarıları tekrarlamak için var güçleriyle çalışacaklarını söyledi.

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun (TBF) resmi internet sitesine açıklamalarda bulunan Akkaş, genç oyuncuların gelişimi konusunda kulüplerden ve federasyon çalışanlarından çok önemli destek gördüklerini vurguladı.

Hiçbir başarının tesadüf  ya da şans olmadığına inandığını dile getiren Akkaş, “Çok kapsamlı çalışmayla buralara gelinebiliyor. Önümüzdeki yıllarda da aynı başarıları sağlamak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Akkaş, gelecek aylarda 2001-2002 doğumlu oyuncuların Türkiye’deki milli takım taramalarına başlayacaklarını anlatarak, ilerleyen yıllarda mücadele edecek milli takım kadrosunu oluşturacaklarını aktardı.

Bu yıl yakaladıkları başarıların her yıl sürdürülebilmesi için çalışmalarını detaylı şekilde yapmaları gerektiğini yineleyen Akkaş, yaz döneminde düzenlenen turnuvalarda Ümit ve Genç Milli Takımların Avrupa şampiyonluğuna ulaştığını, Yıldız Milli Takımı’nın ise Avrupa dördüncüsü olduğunu hatırlattı.

Barbaros Akkaş, “Başarılı bir yaz dönemini geride bıraktığımızı düşünüyorum. Hem bu yıl hem de geçmişte kazandığımız madalyaların hiçbiri günümüz şartlarında kolay elde edilmedi. Çünkü çok uzun yılların verdiği tecrübe, çok uzun yıllardır yapılan yatırımlar söz konusu” ifadelerini kullandı.

– “Altyapı milli takımlarımızın hedefi; mutlaka şampiyonluğa gitmek”

Altyapı milli takımlarının gelecek yaz katılacağı turnuvalar hakkında bilgi veren Akkaş, ay-yıldızlı takımların katıldıkları turnuvalarda mutlaka şampiyonluğu hedeflediğini söyledi.

Yaş kategorilerinde aynı anda 4 üst düzey turnuvanın düzenleneceğini anlatan Akkaş, bunun için de milli takımların bölünerek güç kaybedeceğini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Genç Milli Takımımız, Avrupa şampiyonluğuna ulaştığı için Dünya Şampiyonası’nda mücadele edecek. 2015 yazında takımlarımız dört resmi organizasyona katılacak. Üç Avrupa Şampiyonası’nın yanı sıra bir de Dünya Şampiyonası’na katılacağız. Tarihlere baktığımız organizasyonların çakışması söz konusu olduğu için jenerasyonu tek takımda birleştirmek pek de mümkün olmayacak. Bu da elimizdeki kaliteli oyuncuların ve gücün bölünmesi anlamına geliyor ama biz bugüne kadar koyduğumuz hedeflere ulaştık. Altyapı milli takımlarımızın hedefi mutlaka ilk dört içerisinde olmak ve sonrasında da madalya ve şampiyonluğa gitmek olacaktır. Dolayısıyla tüm çalışmalarımıza bu yönde devam edeceğiz.”

Basketbol Milli Takımlar İdari Menajeri Barbaros Akkaş, A Milli Takım ile İspanya’daki 2014 FIBA Dünya Kupası’nda mücadele eden Cedi Osman’ın yanı sıra Ümit Milli Takım kadrosunda yer alan Tolga Geçim, Egemen Güven, Furkan Korkmaz ve Kenan Sipahi gibi  genç oyuncuların kulüp takımlarında süre almasının kendilerini mutlu ettiğini sözlerine ekledi.