SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Deniz Tolga Aytöre, ligde karşılaşacakları takımların başkan ve yöneticilerinin maçlardan önce yaptığı açıklamalarla ilgili olarak, “Maçlardan önce gerginlik yaratmak ya da 3 puan kazanımlarını maç öncesine ya da maç sonrasına taşımak gibi bir stratejimiz yok” dedi.

Fenerbahçe Can Bartu Tesisleri’nde futbolcu Emre Belözoğlu’nun düzenlediği toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Aytöre, medyaya serzenişte bulundu.

Uzun süredir Fenerbahçe Kulübü Başkanı’nın, yöneticilerinin ve sporcularının sürekli gündemde tutulduğunu belirten Aytöre, “Siz hiç Fenerbahçe Başkanı ya da yöneticilerinin; herhangi bir maçtan önce çıkıp konuşma yaptığını, rakibi incitecek rencide edecek ya da oyunu gerecek söylemde bulunduğuna şahit oldunuz mu? Bütün manşetlerde bu gerginliğin sebebi Fenerbahçe ve Aziz Yıldırım. Bunun böyle olmadığını çok iyi biliyorsunuz ama sürekli bu ajitasyona alet oluyorsunuz” diye konuştu.

Beşiktaş ve Galatasaray derbilerinden önce de dostluk mesajlarından başka bir şey vermediklerini dile getiren Aytöre, şunları söyledi:

“Çünkü bizim böyle bir stratejimiz yok. Maçlardan önce gerginlik yaratmak ya da 3 puan kazanımlarını maç öncesine ya da maç sonrasına taşımak gibi bir stratejimiz yok. Fenerbahçe ne zaman lider oluyor, Fenerbahçe ne zaman mücadelesini sonuna kadar veriyor hemen bir algı yönetimi başlıyor. Fenerbahçe, Aziz Yıldırım ortamı gerdi… Her maçta 30 bin kişi Aziz Yıldırım’a küfür ediyor, ağza alınmayacak hakaretlerde bulunuyor, kimse ‘terörist’ demiyor. Bugün futbolcuların cevap vermek zorunda kaldığı şeylere bakın. Bunu sizler bu hale getiriyorsunuz. Bu bir serzeniş.”

“(ŞU RAKİP FUTBOLCUNUN SÖYLEMLERİNİ MANŞET YAPIN) DİYEN BAŞKANDAN KORKUN”

Fenerbahçe cephesinin yaptığı açıklamaların hepsinin, karşı açıklama olduğunu vurgulayan Aytöre, “Biz hiçbir şekilde böyle bir strateji izleyerek, müsabakanın ortamını gerecek, güvenliği tehdit edecek hiçbir açıklamada bulunmayız” dedi.

Bir soru üzerine, Fikret Orman’ın değerli bir kulübün başkanı olduğunu, derbiden sonra yaptığı açıklamaları yorumlamasının hadsizlik olacağını ifade eden Aytöre, şöyle devam etti:

“Ancak şunu da unutmayın. Sizler hakemin, federasyonun yüzüne, hatta özel yetkili mahkemelerin yüzüne düşündüğünü söyleyen başkan profilinden korkmayın. Korkacaksanız, gazeteleri arayıp ‘Şu rakip futbolcunun söylemlerini manşet yapın’ diyen başkanlardan korkun. Eleştirecekseniz bu tür başkanları eleştirin. Siz yerinden kımıldadığı için eleştirdiğiniz İsmail Kartal’ı bir kenara bırakın, durduğu yer ‘muhteşem’ olarak başlık attığınız ama sahanın içinde gezip rakip takım oyuncularına sürekli müdahale eden teknik direktörlerden korkun.”

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu’nun, Aziz Yıldırım’a verilen 60 gün hak mahrumiyeti cezasına ilişkin duruşma talebini kabul etmemesini eleştiren Fenerbahçeli yönetici, kurulun Galatasaray Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat’ın, savunmanın kutsallığı konusundaki ders niteliğindeki davranışını görmesi gerektiğini vurgulayarak, “Savunma hakkının ne kadar kutsal olduğunu Duygun hoca ders niteliğinde anlatmış. Kararlar kurullarındır, ama bu haklar da bizimdir. Savunma hakkını vermemek, duruşma vermemek bunlar olacak iş değil. Türkiye’de 7 hukukçu, 7 avukat bulamazsınız ki duruşma hakkını tanımasın. Ancak maalesef federasyon bu 7 kişiyi bulabilmiş” şeklinde konuştu.

Ünal Aysal’dan sonra Galatasaray Kulübü Başkanlığı’na Duygun Yarsuvat’ın gelmesinin, kulüpler arasındaki ilişkiyi nasıl etkileyeceği sorusuna Fenerbahçeli yönetici, “Bunlar kişilerle kaim değil. Ünal Aysal gider Duygun Yarsuvat gelir, Tolga Aytöre gider Mahmut Uslu gelir, o gelir o gider. Bu camiaları yönetemezsiniz, yönlendiremezsiniz. Bu camiaların genetik yapıları var, dostlukları var, rakip olmuşlukları ve olacakları var. Bu camialarda kişisel söylemler, tavırlar çok önemli değil, gelir geçer. Kalıcı olan camiaların birbirine olan saygısıdır. Camialar birbirine saygı duysun bu yeter” yanıtını verdi.

“FENERBAHÇE BAŞKANI’NA ‘ZAT’ DİYEN BAŞKANI TEBRİK ETMEZDİM”

Duygun Yarsuvat ve yönetimine tebrik mesajı gönderdikleri anımsatılarak, Galatasaray Kulübü’nün eski başkanı Ünal Aysal devam etmiş olsaydı, yönetimini tebrik edip etmeyecekleri sorulan Aytöre, “Şahsım adına cevaplayayım. Ben Fenerbahçe Başkanına ‘zat’ diyen, Fenerbahçe yönetiminden çok şık olmayan sözlerle, saygı içermeyen sözlerle bahseden bir başkanın yeniden seçilmesini herhalde tebrik etmezdim” şeklinde görüş belirtti.

“(UEFA SÜRECİ) MÜCADELEMİZ BİTMEDİ”

Şike davası ve Avrupa’dan men cezası konusundaki sürece ilişkin, İsviçre Federal Mahkemesi’nin verdiği kararın ardından kesinleşen durumu değerlendirmesi istenen Aytöre, bu konudaki mücadelelerinin devam edeceğini açıkladı.

Fenerbahçe Asbaşkanı şöyle konuştu:

“Burada değerlendirecek çok fazla bir şey yok. Bir dönemin sıkıntılarını, hukuka aykırı sonuçlarını hala yaşıyoruz. Bu hukuksuzlukları, hukuka aykırı delillerle yapılan yargılamaları, operasyon mahiyetindeki iddianameleri, bunların hepsini kendi içinizde tartışabiliyorsunuz. Ancak bunları oralara anlatmak çok kolay değil. Oralar bunu algılamıyor, algılamak da istemiyorlar. Zaten özellikle UEFA’nın haziran ayında aldığı karar sonrası, şike ve doping konularında ülke içi yargılamalara dahi müdahil olma gibi bir eğilim olduğu için, bu gerçekleri ne kadar çok anlatırsanız anlatın, onlar bunu anlamıyorlar. Ancak biz sonuna kadar… Bakın daha bu mücadele bitmedi, çok açık söylüyorum. Bundan sonraki adımlar, izin verin bizde kalsın. Ancak yerimizde durmayacağız, çünkü durursak düşeriz.”

Yayınlanma Tarihi:17:07,