SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ali GÜLEN / SÖZCÜ

Almanya‘da Dortmund‘a 4-1 yenilen Galatasaray, çok ağır cezayla karşı karşıya… Avrupa kupalarından men edilmeleri bile gündemde… Galatasaray‘ın 1500 taraftarının kimliklerinin tek tek tespit edildiği ve suçlu görünenlere dava açılacağı belirtildi.

Meşaleli Galatasaray taraftarlarının tribünde çıkardığı olayların bilançosu açıklandı:

İki polis yaralı, cinayete teşebbüsten soruşturma, taraftarlardan bazıları gözaltına alındı, ayrıca maçı seyredilmez hale getirip korku salmaları da cabası…

SAVCILAR DEVREDE

Galatasaray taraftarları ve vandalizm yeniden gündeme otururken, Alman Savcılar‘ın çok ağır cezalar içeren davaların hazırlığını yaptıkları açıklandı.

 

Polisin yaptığı açıklamaya göre, daha maçın başlama düdüğü çalmadan Dortmund taraftarların olduğu bölgeye atılan fişeklerle, patlayıcılarla yangın çıkarıldı ve iki polis yaralandı. Ayrıca oturulan koltuklar sökülüp Dortmund taraftarlarının üzerine atıldı. Hakemin maçı iki kez durdurmasından sonra biraz sakinleşen Galatasaray taraftarlarının, daha sonra yine Dortmund taraftarlarının üzerine yanan meşaleler attığı belirtildi.

HEPSİNE SORUŞTURMA

Maçtan sonra da olayların sürdüğü ve polisin alarma geçtiği belirtilirken, Galatasaray taraftarı olan 1500 kişiyi çembere alıp tek tek tespit eden polisin, aynı gece olaylara karışan bir zanlıyı gözaltına aldığı açıklandı. Zanlıların Galatasaray tribünlerinde tespit edildiği, bunlardan birinin ölüme sebebiyet, huzuru bozma, patlayıcı madde taşıma kanununa aykırılıktan savcı önüne çıkarılacağı açıklandı. Başka gözaltıların da olabileceği belirtiliyor. Taraftarlar, karıştıkları olayların ağırlığına göre değişen cezalarla yargılanabilecek.

 

Bu arada, bazı Dortmund taraftarlarının maç sonrasında Galatasaraylı taraftarlara saldırısının da önlendiği açıklandı.

Alman basınına konuşan Dortmund‘lu futbolcular ise büyük korku yaşadıklarını ve bu olayların bir futbol seyircisine yakışmadığını, provokasyon olduğunu söylediler.

ZATEN YASAKTI

Türk taraftarların bu taşkınlığı yüzünden Almanya, geçen yıl Türk takımlarının ülkelerinde hazırlık maçı oynamalarını yasaklamıştı. Özel maçlara ise seyirci alınmaması kararı alınmıştı.

Bu olaylardan sonra, bu yasağın daha da sıkılaştırılacağı sanılıyor.

Yayınlanma Tarihi:13:38,