SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bilic’in hataları Fener’i lider yaptı

3 Kasım 2014

LİGİN en çok pas yapan iki takımının maçını izledik dün Olimpiyat Stadı'nda. Doğrusunu söylemek gerekirse, bu sezon ligin genelinde oynanan vasatın çok altındaki maçlara bakınca dünkü derbi futbol anlamında adına yakıştı. Kora kor bir mücadele oldu.

FENERBAHÇE henüz 3. dakikada bulduğu golle adeta maça 1-0 önde başladı. O gol, oyunun tüm kontrolünün Fenerbahçe'ye geçmesi anlamı taşıyordu. Bol pas yaparak rakibini yormaya çalışan sarı-lacivertliler, atılacak uzun paslarla Emenike'yi buluşturup pozisyon üretmek istedi. Bunda kısmen de başarılı oldu. Ersan'la girdiği mücadelelerin  büyük bölümünü kazanan Emenike, hücum hattında yeterli desteği alamamasına rağmen sahanın en iyisiydi.

ERCİYES maçını izledikten sonra Fenerbahçe derbisinde Bilic'in Necip'i neden sağ bekte oynattığına akıl sır erdirmek mümkün değil. Sempatik tavırlarıyla takdir ettiğimiz Hırvat hoca, bu hamlesiyle hanesine eksi puan yazdırdı. Fenerbahçe, Bilic'in bu ikramını çok iyi değerlendirdi. Gol, Necip'in hatasından geldi. Fenerbahçe, Necip ile Kerim'in kullandığı kanadı Caner ve Alper'le koridora çevirdi. Neden Selçuk Şahin?

BİLİC hatasından ikinci yarının başında dönüp Necip'i oyundan alınca maç, deng güçlerin mücadelesine döndü. Olcay'ın gördüğü kırmızı kart sonrasında 10 kişi oynamasına rağmen Beşiktaş neredeyse bunu hiç hissetmedi. Bunda en büyük etken, Fenerbahçe'nin ikinci yarıda savunma ağırlıklı oyun yapısıydı. Fenerbahçe kapandı, kapandı, önce Emenike ile gole yaklaştı, sonra da Sow'la farkı 2'ye çıkardı.

FENERBAHÇE dün oynaması gerektiği gibi oynadı. İyi kapandı, pas yaptı, defansında açık vermedi. Başkan Aziz Yıldırım'a 62. doğam gününde en güzel hediyeyi verdiler. İsmail Kartal ve oyuncuları kutluyorum ama anlayamadığım bir şey var. Galatasaray derbisinde Sneijder'in gollerini izlemekle yetiren Selçuk Şahin neden oyuna girer?

BEŞİKTAŞ ise tecrübesizliğinin ve Bilic'in hatalarının kurbanı oldu. Siyah-beyazlılar coşkulu oynuyor ama tecrübesizliğinin faturasını ödüyor. Gökhan Töre ve Olcay'ın olmadığı maçlarda hücumda çok etkisiz kalıyorlar.

HAKEM Bülent Yıldırım ise Olcay'a gösterdiği iki kartta da haklıydı. Maçın sertleşmesini engellemek için kartlarına başvurdu. Ne çok iyiydi ne de çok kötü…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek