SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Anti-futbol kazandı

3 Kasım 2014

BİR derbi günü daha… Çok geriye gitmeye gerek yok. Yakın geçmişte böylesine dev maçlarda rakip takımın renklerini ezeli rakibinin sahasında görebiliyorduk. İşin gerçek anlamda rengiydi, İnönü'deki Fener, Kadıköy'deki Beşiktaş taraftarı… Ama bırakın o günleri bir dayatmayla insanlara empoze edilmeye çalışılan uygulamalarla gerçek futbolseveri tribünden iyice uzaklaştırmayı başardılar sonunda. Stat Olimpiyat da olsa ki bunun örneğini geçen sezonki kapasitesinin üzerinde seyircinin geldiği G.Saray maçıyla gördük, İstanbul derbilerinde tribünler hınca hınç dolar, dünkü gibi büyük bölümü boş kalmazdı.

İlginç Necip kararı

SAHAYA gelince…. Fenerbahçe şok bir başlangıç yaptı. İsmail Kartal'ın Alper sürprizi tuttu. Ancak konuk ekibin golünde Necip'in katkısı büyüktü. Topu Emenike'le alda at dercesine getiren Alper'e 30metre refakat etti. Erciyesmaçındaki 3 puanamalolan hatalarından sonra Bilic bu oyuncuya ne akla hizmet böylesine kritik bir derbide şans verdi anlamakmümkün değil. Hadi oynattın, F.Bahçe Caner-Alper ikilisiyle senin sağ tarafını kevgire çevirmişken bu ısrar niye? Sezon başında birkaçmaçta İsmail'i bu bölgede denemiş ve gayet de başarılı olmuştu. Fener'in golü Beşiktaş'ın tümayarlarını bozdu. Bir türlü organize olamadılar. Topu bilinçli şekilde ileri götürmekte zorlandılar. Daha deneyimli ayaklara sahip sarı lacivertliler ilk yarı boyunca oyunun ritmini istediği gibi elinde tuttu. Tümbunların üstüne bir de Olcay'ın kırmızı kartı geldi. Beşiktaş'ın böylece ofansif etkinliği kırıldı.

Yine aynı senaryo

MAÇIN ikinci yarısında futbol adına hiçbir şey yoktu dersek yeridir. Eksik kalan Beşiktaş daha istekli taraftı. Oyunu anlamsız bir şekilde yarı alanında kabul eden Fenerbahçe rakibinin üzerine gitmedi gibi gözüktü ama aslında gidemedi. Çünkü sarı-lacivertli ekipte ne o oyunmantalitesi vardı ne de fiziksel güç. Genelde yere yatarak ve oyunu soğutarak, daha doğrusu anti-futbol oynayarak sonuca gitmesini bildi. Sık sık oyunu keserek buna zemin hazırlayan hakem Bülent Yıldırımda Fener'in ekmeğine yağ sürdü. 6. hafta sonunda şampiyon ilan edilen ve hakemler tarafından korunduğu söylenen Beşiktaş yıllardır karşılaştığı bildik bir senaryoyla yine karşı karşıya kaldı. Sanırım siyah-beyazlılar, şampiyonluğun Beşiktaş için rakiplerine göre daha zor olduğunu ve saha içi, dışı birçok faktörle uğraşmak zorunda olduklarını dün gece bir kez daha anlamışlardır.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek