SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

2015 Avrupa Basketbol Şampiyonası’na (EuroBasket 2015) katılacak takımların grupları, 8 Aralık’ta Disneyland Paris’te düzenlenecek törenle belirlenecek.

FIBA Avrupa’nın internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Fransa’nın başkenti Paris’teki Disneyland’da yapılacak kura çekimiyle şampiyonaya katılacak, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 24 takım, dörtlü gruplara ayrılacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel, “Disneyland Paris, gelecek yıl düzenlenecek Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın kura töreni için büyülü bir ortam oluşturacak” ifadelerini kullandı.

Turnuvada başarılı olan takımlar, Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenecek 2016 Olimpiyat Oyunları’na katılma hakkını elde edecek.

Organizasyon, Avrupa Basketbol Şampiyonası tarihinde ilk kez 4 ülke arasında paylaştırılacak. Buna göre, 5-20 Eylül 2015’te düzenlenecek turnuvanın grup aşaması Almanya’nın Berlin, Fransa’nın Montpellier, Letonya’nın Riga ve Hırvatistan’ın Zagreb kentlerinde yapılacak. Finaller ise Fransa’nın Lille şehrinde düzenlenecek.

FIBA, Ukrayna’da yaşanan iç karışıklıkların ardından güvenlik gerekçesiyle şampiyonanın evsahipliğini başka ülkelerin yapacağını duyurmuştu.