SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“En iyisi Beşiktaş değil biziz”

Fenerbahçe Teknik Direktörü İsmail Kartal, taraftarın protestosu, yaklaşan derbi, hakemler ve takımının son durumu hakkında çok çarpıcı sözler sarfetti.

Güncellenme: 15:07, 29/10/2014
“En iyisi Beşiktaş değil biziz”

İrfan YİRMİBEŞ | AMK

Son dönemde taraftarın kendisine yönelik protestoları nedeniyle hayli sıkıntılı günler geçiren Fenerbahçe Teknik Direktörü İsmail Kartal, basın mensuplarıyla sohbet toplantısında bir araya geldi.

Kendisi ve takımı hakkında merak edilen tüm konulara açıklık getiren Kartal, iddialı ifadeler kullandı.

İşte Kartal’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

“FENERBAHÇE’YE HAYATIMI VERDİM”

Ben bugün Fenerbahçeli olmadım. Uzun yıllar futbolculuk antrenörlük hayatım Fenerbahçe'nin en kötü günlerinde, 3 Temmuz sürecinde güzel günlerinde yer aldım. Bu takım bu takım ligin şampiyonu, ne oldu da bir grup tarafından bu oyuncuların protesto edilmesi bana karşı olumsuzluklarla başka bir hocanın isminin tezahürat edilmesi, bu tarz şeyler antrenörü üzecek şeyler. Ben burayı sahiplenmişim ben Fenerbahçeliyim. Dışarıdan gelen bir antrenör olsa bunları kafasına takmayabilir. Arada bir fark var ben neredeyse hayatımı verdim yaşananlar var 3 temmuz süreci şampiyonluklar. Bu yaşananların belki arka plandaydım ama kalbinde olan bendim ve ben her zaman vardım. Ben bugün Fenerbahçeli olmadım. Bir grup taraftarı söyledim.

“ROL YAPAN BİRİ DEĞİLİM”

Mağlubiyeti kabul etmeyen hırslı bir insanım. Buraya sahiplenmiş başarılı olmak için kendini adamış Fenerbahçe'nin işinden çıkan bir insan olarak sinirlendim gözlerim doldu. bazen üzülürsünüz bazen şampiyon olursanız da ağlarsınız. Hepimiz insanız rol yapan politik bir insan değilim. Öyle bir şey oldu Çok farklı bir şekilde politik bir şekilde engelleyebilirdim ama olmadı. Ben net bir insanım.

“3-4 AYDA NE DEĞİŞTİ”

Bu oyuncular şampiyon olan takım 3-4 ayda ne değişti protesto ediyorsunuz. Bu tarz tezahürat yaparsanız bu takımı aşağı çeker eğer biz Fenerbahçeliysek gol de yiyebiliriz 2-0 geriye de düşebiliriz futbolda var. Tribünden böyle bir tezahürat geldiği zaman takımı aşağı çeker. Takımını gol yese de yemese de sürekli destekleyen bir taraftar olduğu zaman Her zaman tezahürat olursa bu takımı ileriye iter.

“ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ”

Sezon başından beri biz hiç 2-0 öne geçemedik, ya penaltı oluyor ya kendi kalemize gol atıyoruz ya da gol atamıyoruz mutlaka bir şey oluyor. Fatih Terim bir şey söyledi. Biz o coşkuyu yakalamadık. 2. golü atamadık 2. golü atıp coşkuyu yakalasak pozisyonlar da fazlaşabilir, daha farklı olabilir. Bunun da sıkıntısı terslik devam bunun üstesinden en kısa zamanda geleceğimizi düşünüyorum.

“EMRE BELÖZOĞLU’NUN KENDİNİ KULÜBEDEN ÇIKARMASI”

Çocuklar bir mesaj vermek istedi. Biz bugüne kadar hep beraer olduk Hocamız futbolcular hepimiz protesto ediliyorsak üzüldüğümü sinirlendiğimi anladılar hocam orada oturma çık beraber sevinelim dedi, hep beraber kendiliğinden olan bir şey oldu. Gol atalım da hocaya gidelim diye önceden bazı hazırlıklar olur bazım takımlarda olduğu gibi planlanan bir bir şey olmadı.

“BİRÇOK KONUDA ELİM SIKIŞIK”

Geçen sene ilk 7 haftalık dönemimize baktığınız zaman Sivas ve Elazığ maçı haricindeki maçlarda son anda kılpayı çevirdiğimiz maçlardı. Net konuşuyorum biz 6 maç çok iyi oynadık ligde bir maç kötü oynadık Akisar maçı mağlup olduk. Geçen sezon ilk 7 haftada full kadro oynuyorduk bu sene Akhisar maçına Emre,Volkan, Raul, Egemen oynamıyor. 4 tane en önemli oyuncunuz oynamıyor. Birçok konuda elim sıkışık. Geçen hafta maça çıkacağız, 6 stoper 2'si cezalı 3'ü sakat bir yerlere kaydırarak maçı kazanmak için bir kadro belirlemem gerekiyordu. Hakan Cinemre'yi oynatmayı düşünüyoruz milli takımda ayak bağlarından sakatlanıyor. Serdar'ı tam oynatmayı düşünüyoruz antrenmanda dizi dönüyor. Hepsi üst üste geliyor. Bakıyorsunuz Bruno Alves ve Bekir cezalı. Altyapıdan Mehdi'yi çağırmak istiyorduk, o da zehirlendi hastaneye yattı. Bir terslik de var. Mehmet Topal'ı stopere aldık mecburen. Bir terslik de yaşıyoruz. Bir şey olsa Gökhan'ı mı Selçuk'u oynatırız diye düşünüyoruz. Allah'tan olmadı.

“ÜZERİMDEKİ BASKIYI ATTIM”

Baskıyı Olimpiakos Roma maçı Süper Kupa maçı sonra içeride Karabük maçlarından sonra skorlar da iyi geldi. Herkeste soru işareti merak vardı. Kendimi daha iyi hissetmeye başladım. G.Saray'a mağlup olduk. Ben kendimi iyi hissettim 11'e 11 olsaydı kazanırdık, en azından yenilmezdik. O konuda bir sıkıntı yok kendimi iyi hissediyorum.

“OYUNCULARIN TÜM VERİLERİNE BAKIYORUZ”

Bayern Münich'de Ribery, Shakiri sonradan oyuna girebiliyor. Chelsea'da bazı isimler sonradan giriyor, çok isim sayabilirim.. 24 kişilik kadroya sahibiz. Kendime göre bir sistemim var. 20 kişiyse kadrom herkesin aynı seviyede olmasını istiyoruz. Her an herkesi oynatabilesiniz. 11-12 kişi üzerinde yoğunlaşırsanız diğeri aynı derecede olmazsa bir sıkıntı olur. Takımdaş takım olamazsınız. Uzun süre oynamayan Hasan Ali çok iyi oynadı, Webo oynuyor Alper çok iyi durumda bunlarla yaşayabilen benim. Her şeyine bakıyoruz koşma mesafelerine sprintlerine maç performanslarına buna göre değerlendirme yapıyoruz. Değerlendirmeleri rakiplerin tarzın fizik taktik gücüne göre bir strateji belirliyoruz. Forma giyemediği için üzülen tepki koyan oyuncular da olacak. Onlarla yaşayan benim onlara takıntılı değilim. Hoca 11 çıkartıyorsa adaletlidir diye düşünüyor, oyuncularım en iyi şekilde çalışıyor. Herkesi en işi beceriye getirmek için uğraşıyoruz. Çalışıyoruz inşallah iyi olur.

“OYUN İÇİNDEKİ ÜSTÜNLÜĞÜMÜZÜ SKORA YANSITAMIYORUZ”

Bazı şeyleri oturtmam için fazla mesai harcıyorum doğrudur. Takımın içinin dolması lazım. Gelinen noktada pas topla oynama yüzdesi teknik verilerde birçok takımdan üstünüz. Skor olarak bunu kendi üstümüze çevirmekte sıkıntı yaşıyoruz.

Başakşehir duran takım, kontratak yapan bir takım. G.Saray oynadı oynadı sonuç edemedi üretken değildi. Biz de aynı sıkıntıyı çekiyoruz. Kapanan boş alan yakalıyor hızlı hücuma gitmeye çalışıyor. Bu böyle gitmez. Her zaman da tutmaz. Bir şeyler de üretmek zorundasınız. Bu tip takımlar bekler, gelsin üstüme derler kazandığı toplarla hızlı hücum eder, bekliyorum mağlup olmuyorum maç kazanmam lazım öne çıktığın zaman ne olacak.

“EN İYİSİ BEŞİKTAŞ DEĞİL BİZİZ”

İyi ve coşkulu oynuyorlar. Saha sonuçları da onlara yardım etti. Beşiktaş’ın Türkiye’de en iyi futbolu oynadığı görüşü kişiden kişiye değişir. Ben buna katılmıyorum. Türkiye’nin en iyi oynayan takımlarından bir tanesi, benim takımım.

Gökhan Töre, 3. bölgede topu tutan, ters ayakla içeri girerek, rakibin dengesini bozan bir oyuncu. Bu hafta kimin oynayacağını bilmiyoruz. Kerim Frei’ın oynayacağı söyleniyor. Neyle karşılaşacağımızı göreceğiz.

HAKEMLER

Bizim Galatasaray maçında Emenike’ye yapılan harekete kırmızı kart verilebilir ama kimse konuşmuyor. Bu hafta Kadlec’e yapılan yüzde yüz kırmızı kart. Aynı şeyi biz yapsak direkt atılmıştık. Bütün bunları bir kenara koyarsak, Beşiktaş takımı coşkulu oynuyorlar. İyi durumdalar. Her şeye rağmen biz de iyi durumdayız.

Bu sene Türkiye’de futbol kötü oynanıyor deniliyor. Herkes aynı şeyi söylüyor ama ben buna katılmıyorum. Gelen her takım kapanıyor. Oynamaya çalışan takım sayısı az olduğu için oyun kitleniyor, üretkenlik azalıyor. Kötü performanslar tabii ki olacak. Her şeye kötü diye diye kimse maçlara gelmiyor. Passolig çıktı. Kendi kardeşim bile maça gelmek için bir ton iş var neden bunlarla uğraşayım ki diyor ve maça gelmek istemiyor. Her şeyi böyle söylerseniz bir algı oluşur. O zaman kim gelecek maça. Kötü olabilir ama bu kötüyü hep beraber, birbirimize destek olarak düzeltmeliyiz.

“BOŞ SÖZLEŞMEYE İMZA ATTIM”

Benim buradan ayrılmam 1 saniye. Ne tazminat alırım ne başka bir şey. Ben, Fenerbahçe’nin çocuğuyum. Boş sözleşmeyi imzaladım. Yardımcı antrenör ve futbolcuyken boş kağıda imza attım. Ne tazminat, ne şampiyonluk pirimi var. Bu sezon sonunda da mukavelem bitiyor. Bir yıllık anlaştık.

DIEGO KONUSU

Diego, iyi ve kariyerli bir oyuncu. Türkiye ligi, hakikaten çok sert. O da buraya yeni yeni adapte oluyor. 5 maç oynattık. Baktığımızda biz de eşikteyiz, o da tam eşikte. Diego, 19 yaşında değil ki oynatıp, futbolcuyu kazanalım. Diego oynadığı zaman bize maç alması lazım. Daha tam o kıvama gelmedi. Bu lige adapte olması lazım. Yoksa Diego’yu oynatmak için oynatıp, hem futbolcuyu hem de maçı kaybetmek olmaz. Diego, çalışmalarına devam ediyor. Zaman zaman bazı antrenmanlarda zorlanıyor ama istek ve çalışma konusunda sıkıntısı yok. Hiçbir kaprisi yok.

“DERBİYİ KAZANIRSAK ÖNÜMÜZ AÇILIR”

Herkesin herkesten puan alabileceği bir lig oldu. Böyle de devam edecek. Şampiyonluk barajının aşağılarda olacağını düşünüyorum. Bu hafta sonu oynayacağımız Beşiktaş maçı önemli. Yenersek lider olabiliriz. Ondan sonra 8 lig maçının 5’ini evimizde oynayacağız. Hafta sonu derbiyi kazanırsak, diğer maçları da göz önünde bulundurduğumuzda normal şartlarda önümüz açılıyor. Ama bu futbol. Her zaman her şey olabilir. Derbiyi kaybetmemiz durumunda da hiçbir şey olmaz, yolumuza devam ederiz.

“KUYT GİBİ OYUNCULAR ÇOK AZ BULUNUR”

Kuyt da yedek oturabilir. Kuyt her antrenmanda her maçta olağanüstü çalışan takımdaki istikrar maç açısından yapabileceğinin en iyisini yapan bir oyuncu. Bazı oyuncular zaman sakatlandığı zaman bir düşüş yaşayabiliyor. Kuyt her zaman her yerde her şeyini verebilen oyuncu. Kuyt oynadığı zaman her mevkide oynayabilen bir oyuncu. Her mevkide kullanabiiyorsunuz bir joker gibi Bu tip oyuncular çok azdır.

OLİMPİYAT STADI

Sahayı kumlamışlar özel çim getirmişler. Biz bu şartlara uyum sağlayarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. İnşallah bu sefer şeytanın bacağını kırarız.

*G.Birliği maçından sonra ilk defa bu kadar net biz şampiyon olacağız sözünün kullanıldığının hatırlatılması üzerine…

Ben o günkü kaçtan sonra bazı şeylerin rayına gireceğini biz de bir şeyleri toparlayarak gideceğimizi düşünerek söyledim. O maçların sonuçları da morallendirdi. Onun için bundan sonra bu haftaki maç önemli bu haftaki maçtan sonra inandığımız şampiyon olacağımızı düşürüyorum buna da inanıyorum. Her geçen gün daha fazla inanıyorum. BU oyuncuların inancını hırsını gördükten sonra daha fazla şampiyonluğa inanıyorum.

3 büyükler arasında şampiyonluk yarışı geçecek gibi gözüküyor. Anadolu takımlarından bir sürpriz yapacağını düşünmüyorum. Anadolu takımlarından bir çıkış olacağını düşünmüyorum.

GÖKHAN TÖRE’NİN KIRMIZI KARTI

Biz maçı izledik 4. Hakemin gözü önünde olup antrenör olarak devreye giriyorsa herkesin bazı şeyleri gözden geçirmesi lazım. Antrenör müdahale etmeden 4. Hakem görecet ve hakemi uyaracak.

Kadlec'e rakibi 4. Hakem önünde dizine basıyor, pozisyonu görüyor ama uyarmıyor bile. Görmedim diyor onu görmüyorsan neyi göreceksin. Kadleç rol yapan bir oyuncu değil. Gözünün önünde oluyor.

“KOCAMAN’IN CANI SAĞOLSUN”

Aykut hoca hayırlı olsun. Başarılar diliyorum böyle bir karar verdi.

*Aykut hocanın yazılarında kendisini eleştirileriyle ilgili olarak…

Canı sağolsun benim arkadaşım.