SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Akgül dünyanın en iyisi

Serbest stil 125 kiloda son dünya şampiyonu milli güreşçi Taha Akgül, Dünya Güreş Birliği (UWW) tarafından kilosunda dünyanın en iyi güreşçisi seçildi.

Güncellenme: 12:48, 29/10/2014
Akgül dünyanın en iyisi

Türkiye Güreş Federasyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, geçen ay Özbekistan’da yapılan Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Akgül, UWW tarafından serbest stil 125 kiloda dünyanın en iyi güreşçisi unvanına layık görüldü.

Belgrad, Tiflis ve Vantaa’da üst üste Avrupa şampiyonu olan, 2013 yılında Akdeniz Oyunları’nda altın, Dünya Şampiyonası’nda ise bronz madalya kazanan 24 yaşındaki sporcu, son dünya şampiyonluğu ile kariyerinin zirvesine çıktı.

UWW’nin belirlediği sıralamaya göre serbest stil 125 kiloda dünyanın en iyisi seçilen Akgül, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Spor hayatıma başladığım günden itibaren Türk bayrağını dalgalandırmak için mücadele ettim. Bu unvandan dolayı rehavete kapılmayacağım. Başarımda büyük pay sahibi olan federasyon başkanımız Hamza Yerlikaya’ya sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Aynı hırsla antrenmanlarıma devam edip 2016 Rio Olimpiyatları’nda İstiklal Marşı’nı okutacağım” ifadelerini kullandı.

Bu kategoride İranlı güreşçi Komeil Ghasemi ikinci, Rus Khadshimourad Gatsalov üçüncü, Amerikalı Tervel Dlagnev ise dördüncü sırada yer aldı.