SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

MHK eski başkanından bomba açıklama!

MHK'nin eski başkanı Mustafa Çulcu, FIFA listesinden çıkarılacağı belirtilen Bülent Yıldırım'ın neden Beşiktaş-Fenerbahçe maçına atandığına anlattı...

Güncellenme: 21:03, 28/10/2014
MHK eski başkanından bomba açıklama!

Merkez Hakem Kurulu’nun (MHK) pazar günü oynanacak Beşiktaş-Fenerbahçe maçına Bülent Yıldırım’ı ataması kafalarda önemli bir soru işaretine neden oldu. UEFA’nın Yoyo testini geçemediği ve bu yüzden FIFA kokartının elinden alınacağı iddia edilen bir hakem, böylesine kritik bir maça nasıl atanır? MHK’nin elinde başka hakem mi yok?

Bu sorunun cevabı MHK’nin eski başkanlarından Mustafa Çulcu’ya soruldu İşte cevabı…

UEFA’nın Yoyo testini geçemeyen Bülent Yıldırım’ın derbiye atanması tartışmalara yol açtı.

– 2015’in FIFA listesi henüz onaylanmadı. Dolayısıyla Bülent Yıldırım 1 Ocak 2015’e dek FIFA hakemi.

– Bülent Yıldırım gibi bazı hakemler UEFA’nın uyguladığı Yoyo testini geçememiş olabilir. Dolayısıyla o hakemlere UEFA organizasyonlarında görev verip vermemek UEFA’nın bileceği iş. Ama aynı hakemler TFF’nin koyduğu testleri geçtikleri için Türkiye’de maç yönetmelerinin önünde hiçbir engel yok. Ayrıca UEFAA, Yoyo testini geçemeyen hakemlere ek bir hak tanıyabilir.

Cüneyt Çakır, son oynanan Galatasaray-Fenerbahçe maçını yönetmişti. – MHK’nin Beşiktaş-Fenerbahçe maçına atayacağı başka bir hakem gerçekten yok… Cüneyt Çakır daha yeni Galatasaray-Fenerbahçe maçını yönetti. Hüseyin Göçek, Beşiktaş-Çaykur Rizespor maçındaki yönetiminden dolayı sıkıntılı, Barış Şimşek Trabzonlu, Halis Özkahya Fenerbahçe ile sorunlu, Mete Kalkavan geçen sezon Beşiktaş-Fenerbahçe derbisinde çok büyük hatalar yapmıştı. Fırat Aydınus’a da kısa süre içinde Fenerbahçe’nin çok sayıda maçı verildi. Aydınus formda fakat bu haftaki maça da atansaydı, ‘Fenerbahçe’nin kadrolu hakemi’ diyeceklerdi.

– MHK’nin asıl eleştirilmesi gereken konu, alttan yeni hakem yetişmemesi. Ali Palabıyık dışında genç ve gelecek vaadeden bir hakemimiz maalesef yok.

Hürriyet