SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

45 dakikalık aksiyon gecesi

28 Ekim 2014

İSTANBUL dışındaki maçlarda (buna iç saha diye gözüken Ankara'daki Sivas karşılaşması da dahil) 8'de 6 yapan ve sadece Londra'da 1 beraberlik, 1 yenilgi alan Beşiktaş'tan haliyle galibiyet bekleniyordu dün gece ligingereksiz derecede en uzun isimli takımı Suat Altın İnşaat Kayseri Erciyes karşısında… Puan farkını derbi öncesi Fener'le aradaki farkı 4'te tutma şansı siyah-beyazlılar adına artı bir motivasyondu. Ama yorgunluk motivasyonunun önüne geçmişti Kadir Has'ta… Belgrad'dan büyük bir zaferle dönen Bilic'in öğrencileri tempo yapmaya çalışıyorlardı ancak enerjileri buna izin vermiyordu.

SÖNÜK geçen ilk devrenin ardından ikinci yarıyla birlikte aksiyon başladı. Erciyes'in attığı golde perşembenin gelişi çarşambadan belliydi. Ev sahibi dün gece duran toplarla Beşiktaş kalesini çok zorladı. İlkinde Motta'nın ters vuruşunu Tolga mükemmel bir refleksle çıkardı, ikincisini Boye affetmedi. Gökhan'ın rakiple ve hakemle girdiği lüzumsuz diyalog derbi öncesi sonunu hazırladı. Ancak gurbetçi yıldıza çıkan kırmızı kart Beşiktaş'ı ayağa kaldırdı. Hücum bölgesinde Süper Lig'in en iyi ofansif aksiyonlarını sunan Kara Kartal yine böyle bir varyasyonla sonuca gidip, yediği golün şokunu çabuk atlattı. Olcay'ın beklenmedik sakatlığı üzerine oyuna giren Kerim Frei'ın kariyerinin ilk lig gollerini dün kaydetmesi maçın en ilginç anektoduydu.

10 kişi kalmış olsa da Beşiktaş son 5 dakikasına 2-1 önde girdiği, böylesine bir maçta skoru koruyabilme yetisine sahip olmalı. Ancak beceremediler. Süper Lig'de ilk kez kazanan Erciyes çok önemli bir galibiyet elde ederken, yere göğe sığdırılamayan siyah-beyazlılar derbi öncesi ciddi bir uyarı aldı. Ev sahibinin 3. golünde Necip'in hatalı pası Kartal'a acı sonu hazırladı ve Beşiktaş'ın en zayıf halkasının savunmanın sağı olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Sezonun en aksiyonlu ikinci yarısında Beşiktaş adına olan Atiba, Kerim Frei ve Oğuzhan'ın emeğine oldu.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek