SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş ile Asteras arasında oynanan müsabakada hasar gören ve hemen sonbahar bakımına alınan Atatürk Olimpiyat Stadı çimlerinin onarım işleri yapıldı. 18 Eylül Perşembe günü oynanan müsabakanın ardından hasar gören çimler için bir hafta boyunca bakım gerçekleştirildi.

90 TON QUARTZ KUMU SERİLDİ Statta yapılan bakımda öncelikle zeminden kapsül toprak çıkarılarak havalandırması yapıldı daha sonra  45 ton iri taneli Şile’den özel olarak getirtilen quartz kumu serildi, İngiltere ve İrlanda da kullanılan Lolıum Perenne tip kış şartlarına dayanıklı tohum ekimi yapıldı, 45 ton sıfır quartz kumu ile zemin örtüldü, gübrelemesi yapılarak çimin tekrar güçlenmesi ve saha zeminin futbol elverişli seviyeye getirilmesi amaçlandı ve saha dinlenmeye alındı son olarak yapılan bakım çalışmaları sonuç verdi  ve ekilen çimlerin tamamına yakını büyüyerek zemini iyice yeşertildi.

ÇİMİ KORUMAK İÇİN BEŞİKTAŞ-SİVASSPOR MAÇI ANKARA’DA OYNANMIŞTI Beşiktaş-Sivasspor maçının Ankara’da oynanması çimi korumayı ve dinlenme süresini uzatmayı hedefliyordu. 2 Kasım’da oynanacak olan Beşiktaş-Fenerbahçe müsabakası ve hemen ardından 6 Kasım’daki Partizan müsabakası UEFA ile yapılan girişimlerle, Partizan takımının bir gün önceki resmi antrenmanını Atatürk Olimpiyat Stadı’nda bulunan ve yine doğal çim olan 105X68 ölçülerindeki yan sahasına aldırılması için çalışmalar gerçekleşiyor.

UEFA, ATATÜRK OLİMPİYAT STADI YÖNETİCİLERİNE TEŞEKKÜR ETTİ UEFA Teknik Delegeleri müsabakadan sonra hazırladıkları Debrıef Rapor’unda Atatürk Olimpiyat Stadı Yönetimine çim sahanın korunması için gösterilen hassasiyetten dolayı teşekkür etti ve stadyum yönetimiyle her zaman irtibat halinde olup zemin ve diğer teknik konular ile ilgili bilgi almayı sürdüreceklerini belirttiler.

ATATÜRK OLİMPİYAT STADI 2013-2014 SEZONUNDA TOPLAMDA 39  MÜSABAKAYA EV SAHİPLİĞİ YAPMIŞTI

Atatürk Olimpiyat Stadı ile ilgili diğer bilgiler şu şekilde;

Atatürk Olimpiyat Stadı 2002 yılında açıldığı dönemden itibaren ev sahibi olarak, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor kulüpleri yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyespor, Kasımpaşa, Sivasspor, Orduspor gibi kulüpler oynamıştı.

UEFA 5 yıldız Elit stadyum kategorisinde olan Atatürk Olimpiyat Stadı Şampiyonlar Ligi Finali’ne 2005 yılında ev sahipliği yapmıştı.

Ortalama olarak bakıldığında bir çim sahada 15 günde bir müsabaka oynanırken, Atatürk Olimpiyat Stadı 2013-2014 sezonunda Türk Milli Takımlarının U17, U21 takımlarının resmi müsabakalarının dışında Beşiktaş, İstanbul BBSK ve Galatasaray gibi takımların sahalarında yaşadıkları zemin bozukluğundan dolayı 3 resmi müsabakasını Olimpiyat Stadında yapmış ve Juventus müsabakası hava şartları nedeniyle ertelenmişti. Toplamda 2013-2014 sezonunda Atatürk Olimpilat Stadında 39 müsabaka oynanırken, Ali Sami Yen Spor Kompleksi TT Arena ve Şükrü Saraçoğlu stadyumları sezonu 20-22 karşılaşma ile sonlandırıp çim sahalarını korudu.