SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İtalya‘nın yüksek tirajlı spor gazetelerinden La Gazzetta dello Sport, Roma‘nın Fenerbahçe‘den kiraladığı Salih Uçan‘ın, fazla forma şansı bulamamasını sayfalarına taşıdı.

 

Spor gazetesinde yer alan “Uçan ve Paredes: Garcia‘nın unuttuğu oyuncular bir şans istiyor” başlıklı makalede, Fransız teknik direktör Rudi Garcia‘nın Türk ve Arjantinli genç yeteneklere fazla şans vermediği vurgulandı.

Chiara Zucchelli imzalı makalede, “ülkelerinden harikulade özelliklerle gelen iki oyuncunun”, 4 kez olmak üzere toplamda 40 dakika forma giydiği ancak hiç ilk 11’de yer almadıklarına dikkat çekildi.

Uçan ve Paredes‘in, De Rossi, Nainggolan, Pjanic, Keita ve Strootman‘ın seviyesinde olmadıkları belirtilen makalede, yine de formanın iki oyuncuya da güvenilerek teslim edilebileceği belirtilere, Garcia‘nın halen bu iki oyuncunun yüksek tempoda oynayabileceği fikrini taşımadığı ileri sürüldü. Buna karşılık kulüp yöneticileri ile takım arkadaşları ve teknik ekibin, Uçan ve Parades‘in sürekli gelişim gösterdiği fikrini taşıdıkları aktarıldı.

 

“UYUM SORUNLARI”

Kasığındaki problem nedeniyle sezon başında 4 maç kaçıran Salih Uçan‘ın fiziksel zorluklarının dışında, İtalyanca bilmemesinden kaynaklanan uyum sorunları yaşadığı ve bütün bunların etkisinde, sadece geçen haftaki Chievo maçında 3 dakika forma şansı bulabildiği, oysa ki aynı oyuncunun geçen yıl Fenerbahçe ile 17 kez sahada yer aldığı hatırlatıldı.

Makalede, Uçan‘ın oynadığı takdirde istikrarı yakalayabileceği, önemli bir yetenek olduğu ama maç tecrübesi eksikliği yaşadığı aktarıldı. Uçan‘ın aksine Arjantanli 20 yaşındaki Paredes‘in ise sürekli antrenmana çıktığı, İtalyanca bildiği ancak teknik ekibin seçiminden ötürü fazla oynama şansı bulamadığı belirtildi.

Paredes‘in geçen haftaki Chievo maçının son 20 dakikasında, teknik direktör Garcia tarafından yerinde bir kararla sahaya sürüldüğü ifade edilirken, bir dönem Roma forması giyen vatandaşı Erik Lamela‘nın, kendine uzaktan da olsa yardımcı olduğu kaydedildi.

 

“UÇAN KİRALIK GÖNDERİLEBİLİR”

Makalede ayrıca, iki genç yeteneğe sahip Roma‘nın, ocak ayında Paris Saint-Germain‘in 19 yaşındaki yıldızı kadrosuna katmak için görüşmelerin sürdürüldüğü bilgisine de yer verildi.

Rabiot‘un gelmesiyle takım içi rekabetin artabileceği ve böyle bir durumda Salih Uçan‘ın başka takımda oynamak üzere 6 aylığına kiralanmasının ihtimal dahilinde olduğu yorumu yapıldı. Makaleye göre yönetim, bu formülle Uçan‘ın, 6 ay başka takımda forma giyip maç eksiğini tamamlamasını ve gelecek sezon diğer oyuncuların performansını yakalamasını hedefliyor.

Bu arada teknik direktör Garcia, geçen hafta sonu deplasmanda Sampdoria ile golsüz berabere kaldıkları maçın ardından yayıncı kuruluşa Salih Uçan ile ilgili yaptığı açıklamada, Uçan‘ın kendini oldukça geliştirdiğini ancak sezon başında geçirdiği sakatlığın gelişmesinde sıkıntı yarattığını ve hızlı bir şekilde İtalyanca öğrenmesi gerektiğini ifade etmişti.