SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İspanya Üçüncü Lig takımlarından Real Madrid Castilla’yı çalıştıran teknik direktör Zinedine Zidane ve yardımcısı Santiago Sanchez, yeterli teknik direktörlük lisansına sahip olmadıkları gerekçesiyle üçer ay sahalardan men cezası aldı.

Ulusal Teknik Direktörler Merkezinin (CENAFE) direktörü Miguel Galan ve ardından Ulusal Teknik Direktörler Odasının suç duyuruları sonrasında harekete geçen İspanya Futbol Federasyonuna (RFEF) bağlı resmi futbol liglerinden sorumlu komite bugün kararını açıkladı.

Zidane ve Sanchez’in RFEF’nin yönetmenliğinde yazan gerekli lisansa sahip olmadığına kanaat getiren komite, her ikisine de üçer ay men kararı verildiğini duyurdu. Zidane’ın UEFA’dan tasdikli A tipi teknik direktörlük lisansı olduğu ve İspanya’da bunun genç ve bölgesel takımları kapsayan 2. düzeye denk geldiği belirtilirken, Real Madrid Castilla’yı çalıştırması için 3. ligden La Liga’ya kadar geçerli olan 3. düzey lisans gerektiği kaydedildi.

Real Madrid Kulübü’nün, Zidane ve Sanchez hakkında verilen bu cezalarla ilgili olarak İspanya Spor Yüksek Konseyine bağlı Spor Tahkim Mahkemesine itiraz hakkı bulunuyor.

RFEF’in yönetmenliğine göre La Liga’da en az 8 yıl oynayan veya İspanya Milli Takımı’nda en az 5 kez forma giyen eski futbolculara, 4 hafta teori ve 6 hafta pratik bir kurstan sonra 3. düzey teknik direktörlük lisansı alma hakkı veriliyor.

Zidane’ın ise lisansını Fransa’dan alacağı, bunun için 2012 yılında başvurusunu yaptığı ve mevcut durumda Fransa Futbol Federasyonunun kararını beklediği iddia edildi.

 

Yayınlanma Tarihi:18:36,