SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“20-30 kulüp kapanacak”

Orduspor Kulübü Başkanı Türkmen, "Ülkemizde kulüplerin büyük bir çoğunluğu dernek olmasından dolayı fazla borçlanmalara gidildi. 3-5 yıllık sürecin sonunda belki de 20-30 kulüp kapanacaktır" dedi.

Güncellenme: 14:21, 27/10/2014
“20-30 kulüp kapanacak”

PTT 1. Lig ekiplerinden Orduspor’un kulüp başkanı Nedim  Türkmen, “Ülkemizde kulüplerin büyük bir çoğunluğu dernek olmasından dolayı fazla  borçlanmalara gidildi” dedi.

Türkmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye Futbol Federasyonu  (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören’in bir süre önce  PTT 1. Lig’deki futbol  kulüplerinin başkanlarıyla sorunlarını görüşmek üzere bir araya geldiğini  anımsattı.
TFF’nin yaptırımlarını ilerleyen süreçte daha iyi anlayabileceklerini  kaydeden Türkmen, şöyle devam etti: “Türkiye’de kulüplere yönelik bunun sıkıntıları var. Ülkemizde  kulüplerin büyük bir çoğunluğu dernek olmasından dolayı fazla borçlanmalara  gidildi. Bu sürecin çok sancılı olacağını düşünüyorum. 3-5 yıllık sürecin sonunda  belki de 20-30 kulüp kapanacaktır. Yine bu süreçte kulüplerin büyük çoğunluğu  belediye kulüpleri olur ama o bizim bildiğimiz İstanbul kulüpleri yine  hayatlarını sürdürmeye devam eder. Şu da bir gerçek, artık özellikle Anadolu  kulüpleri ayağını yorgana göre uzatır. Süreci hep birlikte göreceğiz.”
UEFA’nın bu konuda çok sert yaptırımlarının olduğunu vurgulayan  Türkmen, şunları kaydetti: “UEFA’nın kulüplere yönelik beş ana kriteri var. Bunlardan birisi de  mali kriterler. Bütün spor kulüpleri buna uymak durumunda. UEFA’nın tertiplediği  yarışmalara katılmak için UEFA lisansı almak gerekiyor. Türkiye’de daha önce  Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe bu konuda gündeme gelmişti. Bilindiği üzere  Beşiktaş mali kriterlerden dolayı Avrupa’da oynayamamıştı. Bu kriterler arasında  gelirinizin yüzde 70’ini futbolculara ödeyebilirsiniz, hiçbir kulübe borcunuzun  olmaması gerekiyor, gelirinizden fazla borçlanamıyorsunuz gibi maddeler söz  konusu. Bu kapsamda TFF de bu kriterlere uygun şekilde denetim yapmak zorunda.
Şimdi TFF’nin bu yaptırımlarıyla kulüpler gelirlerinden fazla  borçlanamayan, gelirlerinin yüzde 70’ini futbola ayırabildikleri bir düzene  gidiyor ancak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki mali disiplin içerisinde olmak  son derece önemli.”
Türkmen, yaptırımlar sonucunda ekonomik anlamda güç dengesizliğinin  daha da artış göstereceğini, özellikle Avrupa maçlarında bunun yansımalarını olumsuz olarak çok yaşayabileceklerini sözlerine ekledi.