SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hamza Yerlikaya sert konuştu

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, Şamil Erdoğan'ın B numunesinde de doping çıkmasının kesinleşmesinin ardından, bu sporcu hakkında en ağır cezanın verileceğini kaydetti.

Güncellenme: 13:58, 25/10/2014
Hamza Yerlikaya sert konuştu

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, Özbekistan’da yapılan Dünya Güreş Şampiyonası’nda 97 kiloda bronz madalya kazanan Şamil Erdoğan‘ın B numunesinde de doping çıkmasının kesinleşmesinin ardından, bu sporcu hakkında en ağır cezanın verileceğini söyleyerek, “Affetmeyeceğiz, acımayacağız” dedi.

Güreş Federasyonu tarafından kurulan Serbest ve Grekoromen Stil Süper 1. Lig’in final müsabakaları başladı. Hüseyin Akbaş Spor Salonunda başlayan final müsabakaların ilk karşılaşmasında grekoromen stilde, Ankara ASKİ Spor Kulübü ile Konya Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü karşı karşıya geldi. Toplamda 16 mücadelenin yapıldığı karşılaşmayı Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya da takip etti.

“EN AĞIR CEZAYI VERECEĞİZ” Karşılaşmalar sırasında basın toplantısı düzenleyen Federasyon Başkanı Hamza Yerlikaya, Özbekistan’da yapılan Dünya Güreş Şampiyonası’nda 97 kiloda bronz madalya kazanan Şamil Erdoğan’ın B numunesinde de doping çıkmasının kesinleşmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Şamil Erdoğan’ın A numunesinden sonra B numunesine de itiraz ettiklerini ancak bunun da pozitif çıktığını söyleyen Yerlikaya, “Türkiye Güreş Federasyonu olarak, Bakanlığımızın dopinge sıfır tolerans politikasını biz de aynı şekilde devam ettiriyoruz. Biz sadece uluslararası alanda değil ulusalda da mücadele eden bütün sporcularımızı bu konuda kontrol altına alıp, detaylı şekilde inceleme yapıyoruz. Malumunuz geçen seneye oranla bu sene doping oranlarımız yüzde 95 düştü. Geçen sene de bu tür ortamları yaşamıştık. Federasyon olarak bu doping konusunda ısrarlı bir şekilde, kararlı bir şekilde yola devam ediyoruz. Böyle olmasını istemezdik. Ama bazı nedenleri de var. Biz arkadaşımızı iyi niyetli bir şekilde ülkemizde mücadele ortamına kattık. Ama iyi niyetimiz kötü kullanıldı. Bizim disiplinimize, kararlığımıza, duruşumuza ayak uyduramadı. En ağır şekilde cezayı vereceğiz. Hiçbir şekilde kurtuluş şansı yok. Cezanın en ağırını vereceğiz. Yolumuza devam edeceğiz ve bu yola başvuran arkadaşlarımızı kendi içimizden temizleyeceğiz. Affetmeyeceğiz, acımayacağız. Asla müsamaha göstermeyeceğiz” diye konuştu.