SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Divan Kurulu toplantısında üyelerin karşısına çıktı. Yıldırım, 1 Milyon Üye kampanyasıyla ilgili eleştirilere yanıt verdi. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, 1 Milyon Üye kampanyasıyla ilgili eleştirileri yanıtladı. 2000 TL karşığında Temsilci Üye olanların doğrudan oy hakkına sahip olmaması hakkında açıklamalarda bulunan Yıldırım “Şu anda 1 milyon kişiye oy kullandırmak mümkün değil. Ayrıca geçmişte tam para verip üye olanların da haklarını korumak lazım. Ama bundan 5-10 yıl sonra kabul görürse temsilci üyeler de normal üye sayılabilir” dedi.

“Gönül isterdi ki herkes sıfırdan üye olsun, yeni olacaklar da bu kategoride sayılsın” diyen Yıldırım bugüne kadar kazanılmış bazı haklar olduğunu hatırlattı. Normal üyeliğin 10.000 TL, temsilci üyeliğin ise 2.000 TL olduğu kulüpte yıllarca insanların yüksek bedeller karşılığında kulübe üye olduğunu belirten Aziz Yıldırım, “Kendi kaynaklarından birşeyler artırıp bu kulübe verip üye olanlar var. Şimdi onları elimizin tersiyle itip onlara ‘yeni bir sisteme geçiyoruz, üyeliği 500 lira 1000 lira yapıyoruz’ diyemeyiz. Kazanılmış bazı haklar var’ dedi.

Temsilci üyelerin de normal kongre üyeleri gibi bireysel oy hakkına sahip olmasının şu aşamada mümkün olmadığını ifade eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu tüzüğü kulübün içindeki deneyimli insanlar hazırlandı. Bu sizin söylediğiniz şey (Herkesin eşit oy hakkına sahip olması) belli yıllar geçtikten sonra gerçekleşebilir”

1 Milyon Üye kampanyasının amacının iyi anlaşılması gerektiğini belirten Fenerbahçe Başkanı, “2 amaç var. Birincisi kulübe ekonomik kazanç sağlamak; taraftarı maddi sıkıntılara ortak etmek. İkincisi çoğulcu birsistemi getirmek. Ama bir günde 1 milyon kişiyle kongre yapamazsınız, tepe taklak olursunuz. Zaman lazım.” diye konuştu.

2000 liraya üye olanlar için Türkiye’nin her yerinde Fenerbahçeli Evleri açacaklarını da söylerine ekleyen Yıldırım, insanların böylece kaynaşacağını vurguladı.

Yıldırım, başlarda aksaklıklar olacağını ama ileride, belki 5 belki 10 yıl sonra herkesi eşit biçimde oy kullanacağı bir sisteme de geçilebileceğini belirtti.

KOLEJ MÜJDESİ Bu arada diğer konularda da açıklamalarda bulunan Fenerbahçe Başkanı, “Kolejle ilgili arsayı aldık. Ödemeyi 15 gün içinde yapmamız için yazı geldi. Önümüzdeki hafta 17 milyon TL’yi ödemeye başlıyoruz” dedi.

“DENETLENMESİN DİYE PARA ÖDEDİK, ŞİMDİ DENETLİYORLAR” Yıldırım konuşmasını şu ilginç sözlerle tamamladı: “Buradan devlete söylemek istiyorum. 2002’den beri her yıl Fenerbahçe Spor Kulübü ve belki diğer kulüpler de maliye tarafından denetlenmiştir. 2008 ile 2010 arasında ise devletimiz ‘Belli bir bedel öderseniz bu yılları denetlemeyeceğim’ diye bir kanun çıkardı. Biz de buna uyduk, o bedeli yatırdık ama şimdi o yıllar maliye tarafından incelenmeye başladı. Ama ben devlete güveniyorum, o yılların denetlenmemesi gerektiğini buradan söylüyorum.”

NTV Spor

Yayınlanma Tarihi:13:15,