SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

UEFA‘nın, Belgrad‘da oynanan ve çıkan olaylar sebebiyle 42. dakikada tatil edilen EURO 2016 grup eleme mücadelesi olan Sırbistan-Arnavutluk maçına ilişkin kararı, Arnavutluk ve Kosova‘da şok etkisi yarattı.

UEFA kararını açıkladıktan sonra Arnavutluk Futbol Federasyonu acilen bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında konuşan Arnavutluk Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Ilir Şulaku, UEFA‘nın verdiği kararın siyasi olduğunu belirtti. Şulaku; “Hiç bir argümanı göz önünde bulundurmayan UEFA bu kararla , Arnavutluk futboluna tam bir darbe vurdu. UEFA bu kararla Partizan stadında Arnavutluk ve Kosova bayraklarını yakan Sırp milliyetçilerini ödüllendirdi” diye konuştu.

 

“ARNAVUTLUĞA BÜYÜK HAKSIZLIK YAPILMIŞTIR”

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ise yaptığı yazılı açıklamada, UEFA‘dan gelen kararın şok etkisi yarattığını ve bugün Arnavutluk'a büyük haksızlığın yapıldığını ifade etti.

Edi Rama, UEFA‘nın bu kararının iki ülke arasındaki siyasi gerginliğe de yol açabileceğini ileri sürerken, Arnavutluk Futbol Federasyonu‘nun atacağı her adımın arkasında olacağını bildirdi.

“UEFA’DAN SKANDAL BİR KARAR”

Kosova Futbol Federasyonu Başkanı Fadil Vokri ise Kosova Devlet Televizyonu’na yaptığı açıklamada, skandal bir karar olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Vokri, “UEFA, Sırp milliyetçilerini desteklemiş oldu. Bundan böyle her maçta boşuna ‘Respect’ (saygı) mesajında bulunmasınlar. UEFA Başkanı Platini‘nin Arnavutluk‘a ve Kosova‘ya karşı tutumlarını biliyoruz. Zaten Kosova‘nın, UEFA üyesi olması için en büyük engeli oluşturuyorlar” şeklinde konuştu.

Yayınlanma Tarihi:16:45,