SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Advocaat, Sırbistan Futbol Federasyonu’nun resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, UEFA’nın kararını ”ilginç” olarak nitelendirdi.

Sırbistan A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü olarak UEFA’nın karar alma sürecini “inanılmaz” olarak değerlendiren Advocaat, “Kararla, sadece bir taraf cezalandırıldı, o da Sırbistan” ifadesini kullandı.

Advocaat, açıklamasında ayrıca şunları kaydetti:

“Puan durumuna bakıldığında son derece ilginç bir durum olduğu görülüyor. İki maç oynadık, hiçbirini kaybetmedik, bir maçı kazandık ancak puan durumunda sadece 1 puanımızın olduğu yazılı. Arnavutlar, gerçekten ucuz kurtuldu. Onlara neden para cezası verildiğini anlamıyorum. Onlar hiçbir koşulda maça devam etmek istemediler. Ne o gün ne ertesi gün ne de taraftarsız… Birilerinin, Sırbistan’ın Fransa’da düzenlenecek 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılmasını istemediğini düşünüyorum.”

Kendi sahalarında oynayacakları iki maçı taraftar desteğinden yoksun olarak oynayacak olmalarının işlerini daha da zorlaştıracağını ifade eden Advocaat, takımına güvendiğini ve Avrupa Şampiyonası’na katılmak için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

Karar

UEFA Kontrol, Etik ve Disiplin Kurulu’nun kararına göre, 3-0 hükmen galip ilan edilen Sırbistan’ın, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri I Grubu’nda 3 puanı silinmişti. Ayrıca Sırbistan’ın, elemelerde evinde yapacağı iki maçın, seyircisiz oynanmasına karar verilmişti. Sırbistan ve Arnavutluk, 100 biner avro para cezasına çarptırılmıştı.

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde, Sırbistan ile Arnavutluk arasında Belgrad’da oynanan karşılaşmanın 44. dakikasında üzerinde 1912 yılında Arnavutluk’un bağımsızlığını ilan eden İsmail Kemali’nin resminin yer aldığı ve “Büyük Arnavutluk”u simgeleyen bayrağın bırakılması üzerine olaylar çıkmıştı. Bazı Sırp taraftarların meşale yakması ve sahaya girmesi üzerine hakem Martin Atkinson, karşılaşmayı durdurup soyunma odasına gitmiş, ardından yapılan anonsla maçın tatil edildiği duyurulmuştu.