SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarık ERYİĞİT / DIŞ HABERLER

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri‘ne kötü bir başlangıç yapan Türkiye, 3 maçta sadece 1 puan toplayabilmiş ve turnuvaya katılma şansını zora sokmuştu. İzlanda ve Çek Cumhuriyeti‘ne yenilen milliler, sadece Letonya‘dan puan almayı başarmıştı.

Bu kötü tablo, FIFA‘nın açıkladığı ülkeler sıralamasına da yansıdı. Almanya‘nın zirveyi kaptırmadığı Ekim ayı sıralamasında Türkiye, 8 basamak birden gerileyerek 614 puanla 46. sırada yer aldı. Avrupa Şampiyonası elemelerindeki rakiplerimizden İzlanda, önemli bir sıçrama kaydederek 6 sıra birden tırmandı ve tarihinin en yüksek derecesi olan 28. sıraya yerleşti.

İzlanda dışında Cezayir 15. ve Antigua and Barbuda 70. olarak tarihlerinin en yüksek sırasında yer aldılar. Ekim ayının en yüksek sıçramasını ise Togo gerçekleştirdi. 73 sıra birden yükselen Afrika ülkesi, 52. sırada kendisine yer buldu. En büyük düşüşü ise 31 basamak birden gerileyerek 126. sırada yer alan Azerbaycan gerçekleştirdi.

RAKİPLERİMİZİN DURUMLARI

Diğer rakiplerimizden Hollanda 1 basamak gerileyerek 5. sıraya düşerken, Çek Cumhuriyeti 6 basamak yukarı çıkarak 22. sırada kendisine yer buldu. Deplasmanda oynadığımız ve öne geçmemize rağmen 1 puanı zor kurtardığımız Letonya 99., eleme grubunda sıradaki rakibimiz Kazakistan ise 132. sırada yer aldı.

Portekiz‘in iki ay sonra 9. sıraya yükselerek yeniden ilk 10’da kendisine yer bulduğu sıralamada Belçika, bir basamak yükseldi ve Hollanda‘yı geride bırakarak tarihinde ilk kez 4. sırada yer aldı.

FIFA‘nın Ekim ayı sıralamasında ilk 10 ülke şöyle:

1- Almanya 2- Arjantin 3- Kolombiya 4- Belçika 5- Hollanda 6- Brezilya 7- Fransa 8- Uruguay 9- Portekiz 10- İspanya

Yayınlanma Tarihi:12:02,