SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Voleybolda, Spor Toto Bayanlar Şampiyonlar Kupası’nı, Fenerbahçe’yi 3-0 yenen VakıfBank kazandı. VakıfBank, böylece üst üste 2. kez kupanın sahibi oldu.

İki takımın da hızlı başladığı 1. sette ilk teknik mola 8-6 VakıfBank’ın üstünlüğüyle geçildi. Teknik molanın ardından iki takım da savunmada sıkıntı yaşadı. VakıfBank, iyi savunma yapan Fenerbahçe karşısında Gözde, Vasileva ve Castro De Paula ile etkili oldu. Fenerbahçe ise rakibinin orta alandaki boşluklarını iyi değerlendirdi. İkinci teknik molayı 16-14 üstün geçen VakıfBank, savunmada açık vermeye devam etse de Gözde’nin etkili oyunuyla farkı açtı. Son bölümde file önünde iyi kapanarak rakibine hücum şansı tanımayan VakıfBank, seti 25-20 aldı ve 1-0 öne geçti.

İkinci sete Hildebrand’ın sayısıyla başlayan Fenerbahçe, ilk kez öne geçti (2-1). İki takımın da servis hatalarından sayılar kaybettiği bölümde Fenerbahçe, Eda, VakıfBank ise Gözde ile etkili oldu. İlk teknik mola 8-7 VakıfBank’ın üstünlüğüyle geçildi. Skor 14-10 VakıfBank’ın lehineyken 3-0’lık seri yakalayan Fenerbahçe, farkı 1’e indirdi (14-13) ancak VakıfBank, 2. teknik molaya da 16-14 önde girdi. Kim ve Hildebrand’dan istediği verimi alamayan Fenerbahçe, Eda ve Polen ile file önünde iyi kapansa da farkın açılmasına engel olamadı: 20-14. Seti 25-18 alan VakıfBank skoru 2-0’a getirdi.

VakıfBank, 3. setin başında organize olmakta zorlandı. Hücumdan dönen topları karşılamakta zorlanan ekip, plaselerden de sayı kaybedince geriye düştü: 4-7. Rakibinin bocalamasını iyi değerlendiren Fenerbahçe, ilk kez bir teknik molayı önde tamamladı: 6-8. Gözde’nin etkili hücumlarıyla toparlanan VakıfBank, tekrar öne geçti (12-10). Karşılıklı alınan sayılarla geçilen bölümün ardından 2. teknik mola 16-15 Fenerbahçe’nin lehine tamamlandı. VakıfBank, molanın ardından hücumdaki etkisini arttıran Fenerbahçe karşısında oyundan iyice düştü. Hedefi şaşıran hücumlara kötü savunma da eklenince, Fenerbahçe farkı açmakta zorlanmadı: 17-23. Bu dakikadan sonra atağa geçen VakıfBank, Castro De Paula ve Gözde ile etkili oldu. 9-0’lık seri yakalayan ekip, seti 25-23 alarak, maçtan 3-0 galip ayrıldı.

VakıfBank böylece geçen sezonun ardından 2. kez kupanın sahibi oldu. 2008-2009 ve 2009-2010 sezonunda 2 kez kupanın sahibi olan Fenerbahçe bu yıl bunu başaramadı. Bu arada, kariyerini sonlandıran uluslararası hakem Bayram Dikmentepe’ye, hizmetlerinden dolayı maçtan önce plaket takdim edildi.

Salon: TVF Başkent

Hakemler: Bayram Dikmentepe, Onur Hoşnut

VakıfBank: Gözde Sonsırma, Bahar Toksoy Guidetti, Castro De Paula, Naz Aydemir Akyol, Vasileva, Rasic (Gizem Karadayı, Güldeniz Önal Paşaoğlu, Ceren Kestirengöz)

Fenerbahçe: Lo Bianco, Hildebrand, Dicle Nur Babat, Polen Uslupehlivan, Eda Dündar Erdem, Kim (Merve Dalbeler, Meliha İsmailoğlu, Ezgi Dilik, Elif Öner, Gökçen Denkel Zop)

Setler: 25-20, 25-18, 25-23 Süre: 82 dakika (25, 26, 31) Sarı Kart: Gözde Sonsırma (VakıfBank)

MAÇTAN NOTLAR

Spor Toto Bayanlar Şampiyonlar Kupası’nda, Fenerbahçe’yi 3-0 yenerek, kupaya uzanan VakıfBank’ta, Gözde Sonsırma maçın en değerli oyuncusu seçildi. Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) tarafından TVF Başkent Salonu’nda oynanan maçın ardından kupa ve ödül töreni düzenlendi. VakıfBank’ın deneyimli smaçörü Gözde Sonsırma, maçın en değerli oyuncusu seçildi. Sonsırma’ya ödülünü, TVF Başkan Vekili Mehmet Akif Üstündağ verdi. İkinci olan Fenerbahçe, kupa ve madalyalarını, TVF Başkan Vekilleri Alper Serat Aslandaş ile Mustafa Ekşi’nin elinden aldı.

Kupayı üst üste 2. kez müzesine götüren VakıfBank’a kupa ve madalyalarını, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Metin Yılmaz, Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve TVF Başkanı Özkan Mutlugil takdim etti. Kupa ve madalyaların verilmesinin ardından tören konfeti gösterisiyle son buldu.

VakıfBank Antrenörü Giovanni Guidetti

Spor Toto Bayanlar Voleybol Şampiyonlar Kupası’nı kazanan VakıfBank’ta, antrenör Giovanni Guidetti, “Bir kupa, bir kupadır. Her zaman kazanmak istiyoruz” dedi. Guidetti, Fenerbahçe’yi 3-0 yendikleri kupa maçının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, zor bir maç olduğunu belirterek, “Fenerbahçe iyi bir takım. Sayı almakta zorlandık ama defans ve blokta iyiydik. Bir kupa, bir kupadır. Her zaman kazanmak istiyoruz” diye konuştu.

Sezonun ilk kupasını aldıkları için mutlu olduklarını dile getiren Guidetti, “Sezona moralli başlamak için iyi oldu. Oyuncularımı tebrik ediyorum” ifadesini kullandı. Maçın en değerli oyuncusu seçilen VakıfBanklı Gözde Sonsırma da sezona kupayla başladıkları için sevinçli olduklarını belirterek, “Önümüzde uzun bir maraton var. Bu kupa bize büyük moral oldu. Herkesin emeğine sağlık” dedi. Ankara seyircisine teşekkür eden Sonsırma, “Her zaman olduğu gibi bizi yine çok güzel desteklediler. Bizi yalnız bırakmadıkları için tekrar teşekkür ederiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Fenerbahçeli oyuncu Eda Erdem Dündar

Fenerbahçeli oyuncu Eda Erdem Dündar ise son sette farklı götürdükleri skorun avantajını iyi kullanamadıklarını söyledi. Maçın genelinde servis karşılamada problem yaşadıklarını dile getiren Dündar, şöyle konuştu: “Son sette açık ara öndeydik ama seti de maçı da verdik. Rakip uzun zamandır beraber çalışan bir takım. Biz ise yeni bir oluşumuz. Gönül kupayı almak isterdi ancak sezon uzun. Daha çok çalışıp birbirimizi tanıyarak, daha iyi olacağımıza inanıyorum.”

Yayınlanma Tarihi:23:23,