SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fransa Birinci Futbol Ligi‘nin (Ligue 1) 10. haftasında, Nice‘in sahasında Bastia‘ya 1-0 kaybettiği maçın ardından evsahibi ekibin taraftarları sahaya inerek rakip takım futbolcularının üzerine yürüdü.

 

Allianz Riviera Stadı‘nda Akdeniz derbisi olarak nitelendirilen Nice – Bastia karşılaşmasının bitiş düdüğünün ardından evsahibi ekibin taraftarları sahaya girerek Bastialı futbolcular François Modesto ve Romaric‘e saldırdı. Sahanın karışmasının ardından iki takımın futbolcuları, güvenlik görevlileri tarafından soyunma odalarına götürüldü.

Konuk ekibin taraftarlarının yer almadığı statta, olaylar kısa sürede yatıştırılsa da kendi aralarında kavgaya tutuşan Nice taraftarlarından bazıları hafif şekilde yaralandı, sahaya inen taraftarlardan 4’ü tutuklandı. Ayrıca, karşılaşma öncesi ve esnasında stat çevresinde olay çıkaran birçok taraftar da gözaltına alındı.

 

Nice Kulübü Başkanı Jean-Pierre Riviere, kulübün resmi internet sitesine yaptığı açıklamada, olayların Bastia‘nın yedek kalecisi Jean-Louis Leca‘nın maçın ardından Korsika bayrağı ile takımının galibiyetini kutlamasıyla başladığını savundu. Futbolcuların bu tip provoke edici hareketlerden kaçınması gerektiğini belirten Riviere, Leca‘nın Nice taraftarlarını kışkırttığını iddia etti.

BU İLK OLAY DEĞİL

Futbol tutkusu ve ateşli taraftarlara sahip olmasıyla bilinen Nice şehrinde daha önce de bu tip şiddet olayları yaşanmıştı.

Geçen yıl ligin 14. haftasında Nice ile Saint-Etienne arasında Allianz Riviera Stadı‘nda oynanan karşılaşma öncesi iki takımın taraftarları arasında çıkan olayların ardından birçok kişi yaralanmış ve bazı taraftarlar polis tarafından sorguya alınmıştı. Ayrıca Nice Belediyesi, çok sayıda Cezayirli ve Nijeryalı göçmenin yaşadığı kentte taşkınlıklar nedeniyle, 2014 FIFA Dünya Kupası maçları sırasında yabancı ulusal bayrakların abartılı bir şekilde taşınmasını yasaklamıştı.