SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tüm Türkiye Spor Toto Süper Lig'de 18 Ekim Cumartesi günü Türk Telekom Arena oynanacak olan Galatasaray-Fenerbahçe derbisine kilitlendi. Dev derbi öncesi ünlü futbol yorumcuları bu kritik maçı analiz ettiler.

Ahmet Çakar: BUNALIMLI DERBİ

Türk futbolunun ağır bunalımlı günler geçirdiği anlarda bir derbi oynanacak. Böyle bir derbiyi milli maçların arkasına koymak bence doğru değil. Hem sakatlıklar hem de spekülasyonlar derbiyi zorlaştırır. Bence derbi tam ortada. Üç ihtimale de açık bir maç. Her iki takımın da öngöremediğimiz eksiklikleri olabilir. Ve bu eksik oyuncular sonucu belirleyecek son derece önemli oyuncular. Tek dileğim derbinin centilmence geçmesi. MHK maça Cüneyt Çakır'ı atamakla çok doğru yaptı. Cüneyt Çakır şu anda dünyanın sayılı hakemlerinden biri ve Türk futbolunun dünyadaki yegane markası. MHK'nin derbideki Çakır tercihini çok yerinde bir karar olarak görüyorum.

Erman Toroğlu: HER SONUCA AÇIK

Belki heyecan olabilir ama futbol olarak kötü bir derbi bekliyorum. Bu maçta futbol kalitesi olacağını düşünmüyorum. Milli maçlar nedeniyle verilen araların ardından yapılan maçlar her türlü skora gebedir. İki takımın bu sezon şu ana kadar sergilediği performansa bakıldığında Fenerbahçe, Galatasaray'a göre bir adım önde görünüyor. Bu sene büyüklerin kendi arasında oynayacakları maçlar değil küçüklere karşı gösterecekleri performanslar belirleyici olacak. Tabi maçlar adaletli olursa… Maça Cüneyt Çakır'ın verilmesi doğal. MHK, “Buyrun kardeşim, Türkiye'nin en iyisi bu” diyor ve en ufak bir risk almıyor. Hata yaparsa da suç MHK'de olmayacak, Cüneyt Çakır'da olacak.

Metin Tekin: F.BAHÇE KAYBETMEZ

Ligde ilk 5 haftaya bakarak derbiyi değerlendirirsek takım gücü olarak öne çıkan bir taraf göremiyoruz. Derbi öncesinde G.Saray'ın kendi saha avantajı, F.Bahçe'nin ise kadro istikrarı avantajı var. Diğer bir açıdan baktığımızda da kadro, yani doğru oyuncu arayışındaki G.Saray'la doğru oyun arayışında olan F.Bahçe'nin karşılaşması olacak teknik açıdan. Öne çıkacak belirleyici oyuncular F.Bahçe'de Caner ve Gökhan'ın performansları gerek savunma gerek hücumda belirleyici olacaktır. G.Saray açısından baktığımızda Sneijder ve Melo'nun performansı olacaktır. İlla bir tahmin söylemek gerekirse F.Bahçe kaybetmez diyorum.

Yayınlanma Tarihi:12:52,