SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş Teknik Direktörü Slaven Bilic'in sağ kolu olan Edin Terzic, Lig Radyo'da özel açıklamalar yaptı.

Dortmund'ta Jürgen Klopp'un yardımcılığını da yapan Hırvat asıllı Alman antrenör, Beşiktaş'ın da BVB yolunda ilerlediğini söyledi:

BİLİC SÖYLEDİKLERİMİ ÖNEMSİYOR

– Slaven Bilic ile nasıl bir diyalog içindesin. Nasıl bir çalışma şekliniz var?

Benim işimin çok önemli noktası iletişimdir. Hocaların her birinin ayrı fikri var ve hepsinin aralarında kendi bildikleri var. Bu yoğunlukta birbirleri ile çarpışması ve çatışmasından da gayet olumlu sonuçlar çıkıyor. Genel olarak bir teknik adam 50 ile 100 fikir arasında seçim yapması gerekiyor. Doğal olarak bu konuda yardım alması da gerekir. Bilic iletişimi çok güçlü biridir ve söylenenleri çok önemser. Bilic ile tanıştığımızda ona, ‘Ben Alman gibi düşünüp kalp olarak Bosnalı ve Hırvat gibi yaşıyorum’ dedim.

TÜM RAKİP OYUNCULARI İZLİYORUZ

– Rakip takım ve Türk oyuncuları nasıl inceliyorsun?

Oyuncularla ilgili takibi Türkiye'de kolaylıkla yapabiliyorum. Statta hepsini izlemek çok kolay olmuyor. Ama bütün oyuncuları ayrı ayrı inceliyorum. Rakibimizi takip ederken oyuncuları da aynı anda takip ediyorum. ‘Sistemimize uygun bize kim uyum sağlar? Karşılaşırsak neler yaparız?’ diye 4-5 hafta önceden çalışmalar yapıyoruz. ‘İleriki süreçte transfer edebilir miyiz?’ diye araştırma şansım da oluyor.

BÜYÜK TRANSFERLER ARTIK OLMADI

Dortmund'ta Kloop'un yardımcılığını da yaptın. BVB'nin sırları neler?

Beşiktaş'ın şu anki durumu Dortmund'un durumuna çok benziyor. Yakalanan başarı aslında kesinlikle mucize değil. Dortmund kelimenin tam anlamıyla dibi görmüştü. Çok iyi çalışmanın ve sıkı çalışmanın eseriydi. Kulüp çalışma şeklini tamamen değiştirdi. Büyük transferleri bir köşeye bırakarak yeni bir yapı oluşturdular.

EN BÜYÜK SEÇİM KLOOP OLDU

İyi bir scouting ile içerideki kaynakları geliştirerek başardılar. Genç oyuncular ve alt yapı sistemlerini çok iyi kullandılar. En büyük seçim ise Kloop hamlesiydi. Çünkü bu zinciri çok iyi yönetiyordu. Subotic örneğini size söyleyebilirim. İkinci ligden gelen oyuncuya 4 milyon euroya getirerek herkesi şaşırttılar. Hummels ve Kagawa gibi oyuncuları buldular. Alt yapıdan gelen oyuncular ile iyi bir karma olunca başarı otomatik olarak yanında geldi.

MAYIS’I DÜŞÜNMÜYORUZ

TERZİC: “Dortmund deneyimimde bana öğretilen bir şey vardır. Hiçbir zaman gelecek mayıs ayı düşünülmemeli. Maç maç ilerleyerek algı yönetimimizi daha doğru yönlendirmek önemlidir…”

– Beşiktaş'ın en zirve maçları analizlerde hangileridir?

Oyuncular teknik adam ile konuşmak yerine bizimle konuşması daha kolay oluyor ve kendilerini daha rahat hissediyorlar. Bizim en üst noktalarımız araştırmalarda geçen sene dışarıda oynadığımız Bursa maçı, Arsenal ve Feyenoord maçları zirve noktaları gibiydi. Tabİi ki her pozisyon için ve her oyuncu için çeşitli kriterler araştırılabilir. Mesela her oyuncunun rakamları belli olduğu için altında kalmamaları gerekir. Uzun dönemli gelişim bizlerin en çok önem verdiği nokta oluyor.

– Şampiyonluk için ne düşüyorsun?

Dortmund deneyimimde bana öğretilen bir şey vardır. Hiçbir zaman gelecek mayıs ayı düşünülmemeli. Maç maç ilerleyerek algı yönetimimizi daha doğru yönlendirmek önemlidir.

SOSA’NIN AŞKI FUTBOL

TERZİC: “Sosa'yı transfer etmek büyük başarı. Onun sahada en iyi arkadaşı futbol topu. Sosa'yı orada kullanmak lazım.”

– İdmanlarda seni en çok kimler zorluyor?

Antrenmanlarda takımla birlikte ben de çalışıyorum. Beni çift kalelerde Necip ve Veli oldukça zor oluyor. Saha içinde çok sert ve dayanıklı olduğu için çok zorlanıyorum.

– Jose Sosa'nın transferi hakkında ne düşünüyorsun?

Sosa kalitesinde bir oyuncuyu transfer edebilmek çok büyük bir başarıdır. Mevkisi çok tartışılıyor ama asıl önemli olan nokta topun olduğu bölge olmalı. Onun en iyi arkadaşı top olduğu için özelliklerini en iyi orada kullanmak gerekir. Transferinde sadece bizim onayımızdan geçmedi. Bayern Münih, Napoli, Metalist scoutları da onay vermesi şaşırtıcı olmaması gerekir.

– Statlara taraftarlar gelmiyor. Bu konuda ne dersin?

Tüm futbolseverlerden çok önemli bir ricam var. Havaalanlarında bile daha yoğun bir kalabalık oluyorsa bu işte bir gariplik olduğu anlaşılıyor. Passolig Kart bahane olmamalı. Çünkü taraftarları ihtiyaç var diye düşünüyorum.

Sakatlığın nedeni yok

– Sakatlıkların nedeni ne?

Bu çok zor bir soru. Yakın zamana kadar antrenman tesislerimizde ciddi sorunlarımız vardı. Şu anda zemin ciddi şekilde iyileşti. Son zamanlarda daha çok darbe sakatlıkları yaşıyoruz. Mesela Oğuzhan milli maçta düştükten sonra sakatlandı. Adaleye bağlı sakatlıklar çok fazla yaşamadık. Bu sezon geçen seneye oranla oyuncu sayımız daha düşük olduğu içingeniş yelpazede hepsi şans bulabiliyor.

KLOOP ÇOK KÜFREDER

– Jürgen Kloop ile neler yaşadınız?

Kloop sadece çok iyi bir hoca ve çok başarılı biri değildir. Çok zekidir mesela dünyada olan biten her şeyi 5 dakikada size anlatabilir. Televizyonda nasıl görünüyorsa saha dışında da aynıdır. Kamera arkasında biraz daha fazla küfür eder. Aradaki tek fark budur. Onun bir parçası olmak benim için gururdu. İlk tanıştığımızda kendisini bana şu şekilde tanıtmıştı. “Merhaba ben Kloop. Hobim eğlenceli olmak ve bazen de ipe sapa gelmez ağır ifadeler kullanmaktır” demişti.

MUSA GELİŞİYOR 

– Musa Muhammed'in gelişimi nasıl?

Musa için birkaç ay önce bizimle bazı idmanlar yaptı. 18 yaşını doldurmasını beklememiz gerekiyordu. Lisansını alabilmemiz için bekledik. Onun hem idman hem de maç performansını görmemiz gerekiyor. Fakat bu konuda Türkiye ve Almanya arasında çok fark bulunuyor. Bu yaşta bu sorumlulukları oyunculara kesinlikle yüklenmemesi gerekiyor.

– Edin Terzic kimdir?

Genç bir yaşta teknik direktör olmanız için iki nedeniniz vardır. Ya çok kötü bir oyuncusunuzdur ya da sakatlık geçirdiğiniz için teknik direktör olmak zorundasınızdır. Benim için ikinci tercih işledi. Sakatlık sonrasında antrenörlüğe geçtim. 2008'de Almanya'da UEFA A lisansımı aldım. Bu sıralarda Dortmund takımından yardımcı teknik direktör ve scout olarak göreve başladım. 2012 yılında Bilic ile tanışma fırsatı buldum. Hırvatistan Milli Takımı'nda rakip analizi konusunda benden yardım istedi. Yollarımız birleşmiş oldu.