SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Olmuyorsa istifa etsene!”

Sözcü gazetesinin usta yazarı Emin Çölaşan dünkü köşe yazısında Milli Takımlar Futbol Direktörü Fatih Terim'e "Olmuyorsa istifa etsene" sözleriyle yüklendi.

Güncellenme: 12:37, 16/10/2014
“Olmuyorsa istifa etsene!”

İşte Emin Çölaşan’ın yazısında Milli Takımlar Futbol Direktörü Fatih Terim ile ilgili olan o bölüm…

Sevgili okuyucularım hemen belirteyim ki, ben bir futbol otoritesi değilim. Fırsat ve zaman bulunca maçları ve yarışmaları ekrandan izlerim, daha çok öğrenmek istediğim konular olunca ertesi gün gazetelerin spor sayfalarında okurum. Favorim milli maçlardır. 2016 yılında düzenlenecek Avrupa Şampiyonası için bugüne kadar İzlanda, Çek Cumhuriyeti ve son olarak önceki gece Letonya ile oynadığımız üç maçı da vatandaş kimliğimle, ama dikkatle izledim. Ne yazık ki üçünde de hüsrana uğradık. Sadece bir puan alabildik ve komik bir biçimde grup sonuncusuyuz. Bundan sonra oynayacağımız maçlarda durumu kurtarmak pek mümkün görünmüyor.

* * * *

Takımın başında bazılarının “İmparator” dediği, Futbol Federasyonu tarafından verilen resmi unvanı ise “Türkiye Futbol Direktörü” olan Fatih Terim var. Gazetelerde okuduğum haberlerin yalancısıyım… Bu görev için Federasyon tarafından kendisine ayda 300 bin Euro para ödeniyormuş. Yani yaklaşık olarak 900 bin Törkiş lira. Primler falan hariç. Böyle muazzam bir para Türkiye'de hiç kimseye ödenmiyor. Üstelik bu para Federasyon başkanının babası tarafından değil, devletin ve milletin kaynaklarından ödeniyor.

* * * *

Üç maçta iki yenilgi ve en zayıf rakibe karşı sadece bir beraberlik!.. Ve her hezimet sonrasında “Türkiye Futbol Direktörü” hemen hemen aynı şeyleri söylüyor: “Oyuncularıma toz kondurmam. Bu 11'i ben kurdum. Hatalar bana aittir. İşin vebali de bana aittir. Olmadı, bir türlü başaramıyoruz!..” Olmuyorsa istifa etsene sayın futbol direktörü! Maç esnasında el ve kol hareketleriyle, yüz mimikleriyle çeşitli gösteriler yapıyor, sinirlenince paltosunu fırlatıyor, hakemlerle kapışıyor ama bu gibi atraksiyonlar ne yazık ki sonucu değiştirmeye yetmiyor. Bay Direktör ayda 300 bin Euro'yu tek başına kazanıyor ama bir de yanında çalıştırdığı adamları var. Yardımcı antrenörler, kondisyoncular, masörler vesaire… Yani işin astarı yüzünden pahalıya geliyor da, harcanan sonsuz paralar gizli tutuluyor. Federasyon sessiz, tık yok. Sonuç şöyle: Milli takım düzeyinde hezimetler birbirini kovalıyor, üstelik “Türkiye Futbol Direktörü” işi pişkinliğe vuruyor, kendisi dahil her şeyi eleştiriyor… Ama istifa etmeyi aklından geçirmiyor… Çünkü ayda 300 bin Euro'luk taksimetre hızla çalışıp ceplere para pompalamayı sürdürüyor.

* * * *

Bizim meslekte bir muhabir üst üste birkaç hata yapsa, yanlış haberler yazsa, haklı olarak işten atılır. Bir genel yayın yönetmeni gazeteyi zor durumda bıraksa, aynı durumla karşılaşır. Şirketini zarara sokan bir yönetici ya istifa eder, ya da kovulur. Ligde takımını başarısız kılan teknik direktörlerin başına aynı şey gelir. Demek ki AKP tarafından ele geçirilen milli takım sektöründe tam tersi oluyor. Üç maçta sadece bir puan alsanız bile hiçbir şey değişmiyor. Adına “İstifa” denilen kavram “İmparator” için geçerli değil… Çünkü taksimetre iyi çalışıyor! Bu durumda kim takar milli takımın başarısızlığını, yeter ki hayırlı kazançlar olsun!

Yayınlanma Tarihi:12:30,