SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Durun Terim’i suçlamayın!

16 Ekim 2014

MİLLİ Takımları, aynı kulüplerimiz gibi yanlış yerden eleştiriyoruz. Üç maçta 1 puan alan Milli Takım'ın hocasına başarısız demek sistemsiz halimizin en büyük ispatlarından. Neymiş, Terim ile bu iş olmazmış. Daha önce Şenol Güneş'le de olmamış demişlerdi. Yanal ile de olmadı, Avcı erken geldi falan filan. Kaç oyuncu yetişti? SİZ başınızı kumdan çıkarıp kulüp takımlarınıza baktınız mı? F.Bahçe'ye, G.Saray'a, Beşiktaş'a, Trabzon'a. Son on yılda kaç oyuncu yetiştirdiler. Bu kulüplerdeki toplam yabancı sayısı 32. Siz hangi Milli Takım'dan, hangi altyapıdan söz ediyorsunuz? Terim'i eleştirene kadar, milyon dolarları yabancılara akıtan bu kulüp başkanlarını eleştirin. Beşiktaş, 90'larda Hamdi Tüzün ile sürekli oyuncu üretirdi. Trabzonspor'u Trabzon yapan altyapısıydı. Bu iki kulüp, 5+3 kuralını, sonuna kadar kullandı. Hangisi şunu diyebildi ki, “Ben +3 hakkımı altyapıdan gelen oyuncu ile kullanacağım” İlla TFF böyle bir zorunluluk getirsin istiyoruz. Yani, altyapından en az 1 oyuncunun kadroda olma zorunluluğu.

Daha çok sevdiniz

TERİM futbolun başbakanı pozisyonunda. TFF dedi diye alınan kararı sineye çekemez. 5+3'teki 3'ü, altyapıdan gelen oyuncu diye değiştirebilir. A takım bütçesi 100 milyon TL olan Trabzonspor'un altyapı bütçesi yok. G.Saray, Beşiktaş, F.Bahçe çok mu farklı! Zor ayakta duran Altınordu, Buca, Kartal gibi kulüplerden oyuncu çıkıyorsa, TFF 4 büyüklerden alacak, bu kulüpleri teşvik edecek.

SPOR medyası ve büyük köşe yazarlarına da şunu söylemek lazım; siz hep ünlü yabancıları, Türk çocuklarından daha çok sevdiniz. Milli Takım'ı, Terim'i eleştirmeden önce milyon dolarlık garanti paralara imza attıran başkanlarınızı eleştirin. Bir gününüzü, yazdığınız takımın altyapısına ayırdınız mı? Altyapı hocalarının aylık gelirlerini gündeme taşıdınız mı? Haberiniz olmaz, çünkü sizin için en kolayı maçtan sonra, ‘Olmadı, yapamadı, motive edemedi, çalıştıramadı' demek.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek