SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

2022 Dünya Kupası yeniden oylanabilir

UEFA Başkanı Platini, "(Ev sahipliğini Katar'ın yapacağı 2022 FIFA Dünya Kupası) Yolsuzluğa dair en ufak bir şüphe varsa yeni bir oylama yapılabilir" dedi.

Güncellenme: 16:28, 16/10/2014
2022 Dünya Kupası yeniden oylanabilir

UEFA Başkanı Michel Platini, konuk olduğu Fransız TF1 kanalındaki bir  programda 2022 yılında Katar’da düzenlenmesi planlanan FIFA Dünya Kupası ve  olaylı Sırbistan-Arnavutluk maçına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Platini, Katar’ın Dünya Kupası’na evsahipliği yapabilmek için bazı  FIFA yetkililerine rüşvet verdiği iddialarıyla ilgili, “Katar 2022 için hiçbir  şekilde baskı altına alınmadım, tamamıyla şeffaf bir şekilde oyumu kullandım. Her  zaman şunu diyoruz; ‘Yolsuzluğa dair en ufak bir şüphe varsa yeni bir oylama  yapılabilir.’ Fakat şu an ne olacağı bilinmiyor” ifadelerini kullandı.
“Oyumu Katar’a verdim” 
Avrupa futbolunun patronu, kupanın Körfez ülkelerinden birinde  düzenlenmesini desteklediğini belirterek, “Katar’a oy verdiğimi belirttim. Çünkü  turnuva için yeni bir bölge. Katar’daki Dünya Kupası’nın kışın oynanmasını da en  başından beri savunanlardanım” diye konuştu.
Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin oylama konusunda  kendisini etkilemediğini belirten Platini, “Arap ülkeleri, Dünya Kupası’nı  düzenlemeyi daha önce 7 kez denedi ancak hepsinde kaybetti. Bu nedenle bu kez  kazanmaları önemliydi” değerlendirmesini yaptı.
Platini, çıkan olaylar nedeniyle 44. dakikada kesilen 2016 Avrupa  Futbol Şampiyonası (EURO 2016) Elemeleri’ndeki Sırbistan-Arnavutluk karşılaşması  hakkında ise şunları kaydetti: “Konuyla ilgili disiplin soruşturması başladı. Bunun büyük bir risk  oluşturduğunu biliyoruz. Düşünün o helikopter o gün sahaya bayrak yerine bomba  bıraksaydı ne yapacaktık? Yaşananlar üzücü, dikkatli olmalıyız çünkü bu işin  şakası yok.”
Yayınlanma Tarihi:15:40,