SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde ilk üç maçta aldığı 1 puan ile tartışılan Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ile ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

Terim‘in 2015 seçimlerinde AKP‘den Adana milletvekili olarak liste başı yapılacağı söyleniyor. Bugün gazetesi yazarı Aykut Işıklar, gazetedeki köşesinde tecrübeli çalıştırıcının Bakan olarak görevlendirileceği yazdı. Türkiye‘de yeni yapılan iki stadyuma Terim‘in adının bu yüzden verildiğini de söyleyen Işıklar‘ın yazısı şöyle:

“Şimdi yazacağım şehir efsanesi zararlı değil, onur kırıcı asla değil. Çok faydalı bir ikaz… Türkiye A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim hemen istifa edip, politikaya atılacağını açıklamalı. Çünkü genel seçimlere az zaman kaldı. Milli Takım'ın başında olduğu her maçtan sonra, olası politik hayatını biraz daha tehlikeye sokuyor.

Artık 60 yaşında. Ona da yazık, 77 milyon Türk vatandaşına da… Bu yaşına rağmen, mantığını duygularının üstüne çıkaramadıysa, futboldaki çağdaş gelişmeleri takip edemiyorsa, yapacağı en doğru iş futbol hayatına nokta koymaktır. Son 10 yıldır, 6 kupada rol aldı. Sonuç hâlâ hüsransa, hâlâ genç bir takım kuramadıysa ve 34 yaşındaki futbolcunun uzaktan atacağı şutlara umut bağlıyorsa bu işte çok geri kaldı demektir. Sahada genç futbolcuların arasında eşofmanla dolaşacak günleri geçti.

Hiçbir futbol adamına kısmet olamayacak kadar büyük maddi serveti var. Bundan sonra daha iyi teknik direktör olsa ne olur, olmasa ne olur. A Milli Futbol Takımı yenildikçe seçmeninin oylarını kaybediyor. Şayet Milli Takım'ı bırakıp, AKP içinde aktif bir görev alırsa, en azından seçime kadar politikayı öğrenir. Oy isteyeceği Adanalılar'ın yanında olur. Bakın bu hafta Adanaspor-Adana Demirspor derbisi var. Orada olması gerekmez mi?

Bu dedikodu ve buna bağlı yorumlar yeni değil. Ta Galatasaray'dan ayrılıp Milli Takım'ın başına geçtiği zamanlarda kulaktan kulağa yayılmıştı. Ben kibarca yazdım. Dediklerine göre, Fatih Terim Milli Takım'a giderse ilk genel seçimlerden sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı sözü bile verilmiş. Kim tarafından olacak, zamanın Başbakanı şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından. Terim memleketi Adana'da AKP'nin milletvekili liste başı yapılacakmış. Sonra da bakan… Zaten bu yüzden İstanbul'da Başakşehir ve Adana'daki statlara Fatih Terim adı konmuş.