SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Letonya, gerçeği yüzümüze vurdu!

Kulüplerinde milyon euroları cebe indiren milliler, TFF’nin 60 bin dolar prim vaadine rağmen Çekler’e yenildi. Ayda 500 euro kazanan Letonya da bizden puan almayı bildi.

Güncellenme: 12:31, 15/10/2014
Letonya, gerçeği yüzümüze vurdu!

Türkiye'ye EURO 2016 yolunda çelme takan Letonya'nın kendi liginde oynayan futbolcularının aylık maaşları 500 ile 2 bin 500 euro arasında…

Süper Lig'in yeni takımı Başakşehir'in kariyerinde hiç A Milli olmayan ismi Zeki Korkmaz dün Ferrari'sini çaldırdı. Bu tablo her şeyi özetliyor.

EURO 2016 elemelerinde tel tel dökülen A Milli Takım 3 maçta sadece 1 puan alarak havlu atma aşamasına geldi. Değerleri milyonlarca euroyu bulan, transfer görüşmelerinde döviz üzerinden imza atan Ay-Yıldızlı oyuncular servetlerine servet katarken futbol haritasında yeri olmayan Letonya'nın kendi liginde top koşturan oyuncularının aldığı ücretler ise herkesi şaşırtıyor. 2 oyuncusunun kulübü bulunmayan Letonya'da futbolcular 500 ile 2 bin 500 euro arasında ücretlere futbol oynuyorlar. Türk Milli Takımı'nda ise milyon euronun altında kazanan oyuncu neredeyse yok. Rakibin hocasının yıllık kazancı yüzbin eurolarla bile ifade edilmiyor.

Ancak Fatih Terim'in 7 yıllık net kazancı 25 milyon euro, tazminatı ise dudak uçuklatıyor. Dün yaşanan bir olay tabloyu bütün gerçekliğiyle ortaya döker nitelikteydi. Bu sezon Süper Lig'e yükselen Başakşehir'in hiç milli olmayan futbolcusu Zeki Korkmaz'ın Ferrari'sini çaldırdığı haberi herkese “Başka söze gerek yok. İşte tüm mesele bu” dedirtti.

A Milli Takım forması giyen futbolcuların çoğu, büyük takımlarda top koşturuyor. Bu oyuncular yüklü sözleşmelere imza atıyor, her sene 2-3 milyon euroyu cebe indiriyor. Ancak bu yetmiyor, TFF de prim vaadleriyle sözde yıldızları milli takıma motive etmeye çalışıyor. Fakat bu her zaman işe yaramıyor.Millilere Kadıköy'deki Çek Cumhuriyeti maçı öncesi tam 60 bin dolar prim vaad edildiği öğrenildi. Yine de sahadan 2-1 galip ayrılan Çekler oldu.

Bu işlerin parayla değil yürekle yürüdüğünü Letonya da ispatladı. Letonya forması giyen futbolcuların çoğu aylık 500 dolara oynuyor. Takımın en büyük yıldızı dahi 2 bin eurodan fazla alamıyor. Ama onlar bile milyon euroları beğenmeyen anlı şanlı futbolcularımızdan puan almasını biliyor.

Yayınlanma Tarihi:09:50,