SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İşi, bilen yönetmeli

15 Ekim 2014

Bu başarısız tablonun baş sorumlusu kimdir?

BAŞ sorumlu tabii ki TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve yönetimidir. Futbolun gelişimi için gerekli planlama ve çalışmalar yapılmıyor. Projeler sadece lafta kalıyor. Şu an görevde olan kişiler dışında mevcut sistemi de sorgulamak lazım. Kişiler değişse de bu çarpık sistem değişmediği sürece ilerleme olmaz. Bana göre ülkemizdeki en önemli eksik, spor ve eğitimin bir arada götürülememesi. Sadece beden eğitimi dersinin saatlerini artırmakla bir ülkede spor gelişmez.

Fatih Terim özelinde neler söylenebilir?

TERİM'İN çok suçlu olduğunu düşünmüyorum. Ligin durumuna bakarak en iyi performansı sergileyen futbolcuları kadroya almaya çalışıyor. Ama ligin kalitesi ne ki buradan toplanan oyuncular başarılı olabilsin? Artık ülkemizde eskisi kadar çok yetenek yetişmiyor.

Türk halkı milli takımdan bariz biçimde soğudu. Bu durum nasıl değişir?

BAŞARILI sonuçlar olmazsa soğuma normal. Ancak skorlar dışında milli takım bünyesinde yer almaya devam eden sevimsiz figürler var. Bu isimler artık uzaklaştırılmalı. 1993 yılında Akdeniz Oyunları'nda şampiyon olan milli takım gibi genç ve yetenekli bir jenerasyon yakalanmalı.

Sonuç olarak çıkış yolu nedir?

BİR kere Türk futbolunun kurtuluşu kesinlikle uzun vadeli çözümlerle mümkündür. Öncelikle hem TFF'nin hem de MHK'nın başına işi bilen biri gelmeli. TFF'ye eski bir teknik direktör veya futbolcu, MHK'ya da hakem. Sahanın içinden çıkmış insanlar futbolu yönetmeli. Daha sonra eğitim ve sporun bir arada götürüleceği bir sistem şart. Sürekli “77 milyon nüfusumuz var” deyip durmak anlamsız. Önemli olan lisanslı sporcu sayısı

 

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek