SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fas Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Bakan Muhammed Uzzin, Arap Olimpiyat Komiteleri Birliği Başkanı Talal bin Bender’e, gelecek yıl Agadir kentinde düzenlemeleri beklenen Pan Arap Oyunları’na, evsahipliği yapmayacaklarını anlatan bir mesaj gönderdi.

Bakan Uzzin, gelecek yıl 17 Ocak-8 Şubat tarihlerinde evsahipliği yapacakları Afrika Uluslar Kupası’nın, Ebola virüsünün yaygınlaşması nedeniyle haziran ayına ertelenmesi durumunda, aynı döneme denk gelen Pan Arap Oyunları’nı mali ve lojistik zorluklar nedeniyle düzenleyemeyeceklerini ifade etti.

Afrika Futbol Federasyonu (CAF) yetkilileri, Ebola virüsünün yaygınlaşması nedeniyle Fas’ta yapılacak Afrika Uluslar Kupası’nın ertelenmesi yönünde kendilerine talep geldiğini ve talebin, değerlendirmeye alındığını bildirmişti.

Ebola virüsü nedeniyle Afrika kıtasında hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bini geçerken, Fas’ta henüz söz konusu virüs nedeniyle ölüm yaşanmadı. Kıtanın batısında yer alan Gine, Liberya ve Sierra Leone’da ise ölüm oranları her geçen gün artıyor.