SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Terim Hiddink’i arattı

Avrupa Şampiyonası elemelerine çok kötü bir başlangıç yapan Terim yönetimindeki Türkiye, Hiddink'i arar oldu.

Fatih Terim yönetiminde çıktığı 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2016) Elemeleri'ndeki 3 maçta 1 puan toplayan Türkiye A Milli Takımı, play-off'larda elenmesi sonrası görevine son verilen Guus Hiddink'in takımı çalıştırdığı EURO 2012 Elemeleri'ndeki ilk 3 maçında 6 puan toplamıştı.
2014 FIFA Dünya Kupası Elemeleri'nin bitimine 4 maç kala Abdullah Avcı'nın yerine milli takımın başına getirilen ve 4 karşılaşmadan 12 puan çıkarmasına karşın kırmızı-beyazlıların gruptan çıkmasını sağlayamayan Fatih Terim, aynı başarıyı henüz EURO 2016 Elemeleri'nde gösteremedi.
Milli takımı, 1996 ve 2008 Avrupa Şampiyonası finallerine taşıyan Terim'in başında olduğu Türkiye, A Grubu'ndaki ilk 3 maçında İzlanda'ya 3-0 ve konuk ettiği Çek Cumhuriyeti'ne 2-1 yenilmesinin ardından Letonya ile de 1-1 berabere kaldı.
3'te 3 yapan İzlanda ve Çek Cumhuriyeti'nin yanı sıra Hollanda, Letonya, Kazakistan'ın bulunduğu A Grubu'nda 1 puan ve averajla son sırada yer alan ay-yıldızlıların bu performansı, Hollandalı çalıştırıcı Guus Hiddink'in teknik direktör olduğu EURO 2012 Elemeleri'ndeki ilk 3 maçın gerisinde kaldı.
Hiddink ile çıktığı EURO 2012 Elemeleri'nde de A Grubu'nda yer alan milli takım, Almanya, Belçika, Avusturya, Azerbaycan ve Kazakistan ile mücadele etti. Kazakistan (3-0) ve Belçika (3-2) ile karşılaştığı ilk 2 maçından da galip ayrılan Türkiye, Almanya'ya 3-0'lık skorla boyun eğdi.
Türkiye, 6 puan topladığı bu 3 maçın ilkinde grubu sonuncu bitiren Kazakistan'a karşı oynasa da diğer maçlarını, 2'ncilik için çekiştiği Belçika ve grubu 10'da 10 yaparak lider bitiren Almanya ile yaptı.
Takımın A Grubu'nu 17 puanla 2'nci bitirerek play-off'a yükselmesini sağlayan Hiddink'in görevine, Türkiye'nin play-off'taki rakibi Hırvatistan'a evinde 3-0 yenilip deplasmanda ise 0-0 berabere kalıp EURO 2012'ye katılamaması sonrası son verilmişti.
İlginçtir ki Hiddink, Louis van Gaal'in Manchester United'a gittiği için bıraktığı, Türkiye'nin elemelerdeki rakibi Hollanda Milli Takımı'nın başına getirildi.
Belki de kaderin cilvesi Terim'in çalıştırdığı ay-yıldızlılar, EURO 2016 Elemeleri'nde önlerindeki 7 karşılaşmayı da kazanıp kalan 21 puanı da toplamak için yine Hiddink'in çalıştırdığı Hollanda'yı 2 maçta da yenmek zorunda.
Beklenmedik şekilde ilk 3 maçında 3 puan alabilen, 2014 FIFA Dünya Kupası'nın üçüncüsü Hollanda'nın da puan kaybına tahammülü olmaması, bu maçları daha da önemli kılıyor.