SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

A Milli Takımımız'ın Fransa'da düzenlenecek olan Euro 2016 elemeleri kapsamında A Grubu'nda oynadığı maçlarda aldığı sonuçlar ciddi şekilde eleştirilmeye başlandı.

Fatih Terim yönetimindeki millilerimiz, son olarak zayıf Letonya deplasmanında alınan 1-1′lik beraberliğin ardından üç maç sonucunda henüz galibiyet ile tanışamayarak grubunda son sıraya demir atarken; oluşan kaos ortamı deneyimli teknik adamın mevcut sözleşmesini gündeme getirdi.

Söz konusu sözleşmeye göre Fatih Terim, ilk yılında kovulursa toplamda 15 milyon 839 bin euro alacak. Tazminatı çalıştığı her yıl arttıkça azalacak. Hazırlanan sözleşme görüşmelerinde ise Fatih Terim'in TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile yaptığı zirvede,“Ben imzayı atarım, altını siz doldurun” dediği ve ücretlerle ilgili bir görüşme yapmadığı belirtilmişti. Peki sözleşmede neler var?

GÖREV TANIMI “FUTBOL DİREKTÖRÜ”

SÖZLEŞMENİN KONUSU: Türkiye A Milli Futbol Takımı teknik dörektörü, ‘TÜRKİYE FUTBOL DİREKTÖRÜ' sıfatı ile görev yapacaktır. İş bu sözleşmeyle Türkiye Futbol Direktörü ile Federasyon arasındaki çalışma koşulları ve tarafların da karışlıklı hak ve yükümlülükleri düzenlenmektedir.

5 ARTI 2 YIL, YANİ 2020'YE DEK TERİM

SÖZLEŞMENİN SÜRESİ: İş bu sözleşme 15.11.2013 ile 15.11.2018 tarihleri arasında geçerli olacaktır. Federasyon bu sürenin bitiminden 1 ay öncesine kadar sözleşmenin 15.11.2020 tarihine kadar uzatılması hakkına tek taraflı olarak sahiptir.

VERGİLER TFF'DEN, ÜCRETLER AYLIK

ÜCRET VE PRİMLER: Federasyon, Türkiye Futbol Direktörü'ne her bir sözleşme yılı başına yıllık net 3 milyon 500 bin euro (Üçbuçukmilyon euro) ödeyecektir. Federasyon tek taraflı olarak sözleşme uzatma hakkını kullanması halinde sabit ücret her yıl başına yüzde 5 oranında artıracaktır. Ücrete ilişkin her türlü yasal ödenti federasyon tarafından aynen yapılacaktır. Ücretler ait olduğu ayın son gününde eşit taksitlere bölünmek suretiyle ödenecektir. (Terim'in aylığı 291 bin 66 euroya geliyor)

ÜÇÜNCÜ BİLE OLSAK PRİM VAR!

Fatih Terim'in imza töreninde medyaya yansıyan sözleşmenin ilk sayfasında Dünya Kupası primi bulunurken, 2. bölümde ise Avrupa Şampiyonası başarıları ile ilgili ücretler anlatılıyor. Kamuoyunda millilerimizin Avrupa Şampiyonası'nda şimdiden veda ettiği konuşulurken, A milli takımımız grubunu üçüncü sırada tamamlaması ve oynanacak play-offlar sonucunda(En iyi üçüncü olmadığı varsayıldığında) Fransa biletini kapması halinde dahi Fatih Terim yüksek bir primi hanesine yazdıracak.

Diğer başarı primlerinin de olduğu 2. sayfada Avrupa Şampiyonası için primlerin Dünya Kupası rakamlarına yakın olduğu, 250 bin euro daha az prim belirlendiği kaydedildi. Yani Fatih Terim, 2016'da Türkiye'yi Avrupa şampiyonu yaparsa 3 milyon euro civarında prim alacak. Yalnızca katılım hakkı elde etmemiz halinde ise yaklaşık olarak 500 bin euroluk prim Fatih Terim'in olacak.

DÜNYA KUPASI'NA 3.750 MİLYON PRİM

“Türkiye Futbol Direktörü yönetimindeki A Milli Takım'ın Dünya Kupası finallerine katılması halinde ayrıca 750 bin euro… Dünya Kupası gruplarında son 16′ya kalması halinde ayrıca 750 bin euro…. Dünya Kupası çeyrek finaline kalması halinde ayrıca 250 bin euro… Dünya Kupası yarı finaline kalması halinde ayrıca 500 bin euro… Dünya Kupası şampiyonu olması halinde ayrıca 1 milyon 500 bin euro Türkiye Futbol Direktörüne ödenecektir.” Terim'in sözleşmesi iki nüsha halinde hazırlandı.

Akşam