SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Uruguaylı golcü Luis Suarez, 2011 yılında Patrice Evra ile yaşadığı ırkçılık olayı nedeniyle Fransız futbolcudan özür dilemeyeceğini açıkladı.

Sezon başında Liverpool‘dan Barcelona‘ya transfer olan ancak cezası nedeniyle henüz yeni takımının formasını resmen giyemeyen Suarez, Evra olayında tamamen suçsuz olduğunu öne sürdü. İtalyan savunmacı Giorgio Chiellini‘yi ısırdığı için pişman olduğunu ve bu yüzden özür dilediğini belirten Uruguaylı golcü, Evra olayının ise tamamen farklı olduğunu söyledi.

Konu ile ilgili Barcelona‘nın resmi internet sitesine açıklama yapan Suarez “Özür dilemek pişman olmak anlamına gelir. Ben de pişman olduğum şeyler yaptığımda özür dilerim. Irkçı saldırıda bulunduğum için bana verilen ceza doğru değildi. Hiçbir kanıt olmadan ırkçı söylemde bulunduğuma karar verildi” dedi.

Rakiplerini ısırdığı için üzgün olduğunu da sözlerine ekleyen Suarez “Bazı hatalar yaptığımı kabul ediyorum. Bu hatalarımın neticesinde rakiplerimden beni affetmelerini istedim. Ama Evra ile yaşadığım olayda haksız yere cezalandırıldım. Bu da beni mutsuz etti” şeklinde konuştu.

Suarez, 2011 yılında Evra‘ya ırkçı söylemde bulunduğu için İngiltere Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu tarafından sekiz maç ceza almıştı. Suarez‘in cezası tamamlandıktan sonra ikilinin karşı karşıya geldiği ilk maçta bu kez de el sıkma polemiği yaşanmıştı. Manchester United ile Liverpool arasında oynanan ilk karşılaşmada Suarez, kendisine elini uzatan Evra‘nın elini sıkmayı reddetmişti.

İkilinin arasındaki gerilim, olayın üzerinden yaklaşık iki yıl geçtikten sonra çözülmüş, hatta Evra, geçtiğimiz yıl ‘İngiltere’de Yılın Futbolcusu’ ödülü için Suarez‘e oy verdiğini açıklamıştı.