SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Pistorius’un cezası kesinleşiyor

Olimpiyatlara katılan ilk ampute atlet olarak tarihe geçen ve kız arkadaşı Reeva Steenkamp'ı öldürmekten suçlu bulunan Güney Afrikalı sporcu Oscar Pistorius'un cezası bugün kesinleşecek.

Güncellenme: 09:41, 14/10/2014
Pistorius’un cezası kesinleşiyor

Olimpiyatlara katılan ilk ampute atlet olarak tarihe geçen ve kız arkadaşı Reeva Steenkamp’ı öldürmekten suçlu bulunan Güney Afrikalı sporcu Oscar Pistorius’un cezası bugün kesinleşecek.

Pretoria kentinde North Gauteng Yüksek Mahkemesi’nde düzenlenen duruşmada Pistorius’un psikoloğu Dr. Lore Hartzenberg, 27 yaşındaki atletin, kız arkadaşının ölümüyle ilgili olarak pişmanlık duyduğunu söyledi.

Pistorius’u 18 aydır tedavi ettiğini belirten Hartzenberg, mahkemede verdiği ifadede, atletin seanslarda çok duygusal olduğu için bazı seansların yarım kaldığını ifade etti. Hartzenberg, Pistorius’un merhum kız arkadaşıyla ilgili gelecek planları olduğunu, hatta kız arkadaşıyla yaşamak istediği evin depozitosunu bile ödediğini anlattı.

Dr. Hartzenberg, medyanın ünlü atletle ilgili olumsuz tablo çizdiğini ve bunun atletin psikolojisini kötü etkilediğini söyledi. Geçen ayki duruşmada, Oscar Pistorius’un “dikkatsizlik sonucu adam öldürme suçundan” cezalandırılmasına karar verilmişti. Güney Afrika’da “kusurlu cinayet” olarak ifade edilen bu suç, öldürme niyeti olmaksızın, ihmal sonucu işlenen cinayet anlamına geliyor.

Pistorius, kız arkadaşının ölümüyle ilgili verdiği ifadede, 14 Şubat 2013’te evine zorla giren birileri olduğunu düşünerek banyonun kapısından ateş ettiğini ve o sırada eski kız arkadaşını yanlışlıkla vurduğunu söylemişti.